Ουλμ – Τρέντο 80-70: Πιο έτοιμοι οι Γερμανοί (highlights)

Με ένα πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο, η Ουλμ κατάφερε να μπει με το δεξί στο Eurocup κερδίζοντας την Τρέντο 80-70.

Σε όλο το πρώτο μέρος η Τρέντο έδειξε διάθεση και ικανότητα να μείνει κοντά στο παιχνίδι και να το διεκδικήσει. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έδειξαν με εμφατικό τρόπο πως είναι ακόμα ανέτοιμες, όμως, αυτή η εικόνα άλλαξε σταδιακά στο δεύτερο δεκάλεπτο κι όσο το παιχνίδι έμπαινε στα βαθιά.

Το πρώτος μέρος ολοκληρώθηκε με σκορ 41-38, όμως στην επανάληψη και μετά το 45-45 που ισοφάρισαν οι φιλοξενούμενοι, η Ουλμ πήρε την υπόθεση ξεκάθαρα στα δικά της χέρια. Ο Ντακότα Ματίας με 16 πόντους όλους στο δεύτερο μέρος και ο Λαμόν Ουίλιαμς με 13 και 16 ριμπάουντ ήταν οι βασικοί λόγοι που οι Ιταλοί δεν κατάφεραν τελικά να απειλήσουν και ηττήθηκαν με διαφορά δέκα πόντων, κάτι που ενδεχομένως να παίξει κι αυτό στη συνέχεια τον δικό του ρόλο.

Η άμυνα της Ουλμ σε συνδυασμό με την ανεβασμένη στην τρίτη και τέταρτη περίοδο ευστοχία της, αρκούσαν για ένα άνετο βράδυ. Από τους ηττημένους ο Γκρατζούλις με 15 και ο Αλβιτί με 14 ήταν αυτοί που ξεχώρισαν.