Τουρκ Τέλεκομ-Μπρέσια 77-69: Δυσκολεύτηκε αλλά έκλεισε «ραντεβού» με Ουλμ στα προημιτελικά (hls)

Η Τουρκ Τέλεκομ δεν έπιασε τα συνηθισμένα της στάνταρ απόδοσης αλλά πήρε τη νίκη επί της Μπρέσια και θα συναντήσει την Ουλμ στα προημιτελικά του Eurocup. Πρώτος σκόρερ με 21 πόντους ο Άξελ Μπουτέιγ.

Η Μπρέσια ταξίδεψε χωρίς άγχος στην Άγκυρα για το παιχνίδι με την Τουρκ Τέλεκομ και εκμεταλλευόμενη την τρομερή ευστοχία από τα 6.75μ. στο πρώτο ημίχρονο (8/18 τριπ.) κατάφερε να ελέγξει το ρυθμό και να βάλει πολύ δύσκολα σε μία από τις καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο για τρία δεκάλεπτα (59-58), όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο η άμυνα της ομάδας του Ερντέμ Τσαν «έσφιξε» και με επιμέρους σκορ 18-11 η Τουρκ Τέλεκομ έφτασε στη νίκη-πρόκριση (77-69).

Παίκτης-«κλειδί» για τους νικητές ο Ερκάν Γιλμάζ με 8 πόντους, 12 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ ο Άξελ Μπουτέιγ έδωσε τις συνηθισμένες λύσεις στο σκοράρισμα με 21 πόντους.

Για την Μπρέσια που αποχαιρετά την φετινή διοργάνωση, ο Σι Τζέι Μάσινμπουργκ είχε 20 πόντους, ενώ από 10 πόντους πρόσθεσαν οι Κένι Γκέιμπριελ και Τζον Πετρουτσέλι.

Επόμενος αντίπαλος για την Τουρκ Τέλεκομ η Ουλμ την επόμενη εβδομάδα, με το πλεονέκτημα έδρας να είναι της τουρκικής ομάδας.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 36-38, 59-58, 77-69