Προμηθέας – Σλασκ 90-66: Ανατροπή από το -16 και «περίπατος» (hls)

Ο Προμηθέας ανέτρεψε το -16 της Σλάσκ, νίκησε με 90 - 66 και ανέβηκε στο 9-5 της βαθμολογίας του Eurocup.

O Προμηθέας Πατρών υποδέχθηκε εντός έδρας την Σλασκ Βαρσοβίας. Η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου νίκησε με 90 – 66, ανέβηκε στο 9-5 της βαθμολογίας. Αντίθετα οι φιλοξενούμενουν μετρούν μόλις μία νίκη σε 14 αγωνιστικές της ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Η Σλασκ άρχισε δυναμικά, μάλιστα στο 8′ έφτασε στο +16 από την ομάδα της Πάτρας, αλλά ο Προμηθέας με ενέργεια, λύσεις σε επίθεση και άμυνα πήρε ένα ακόμη θετικό αποτέλεσμα.

Πρωταγωνιστές για την ομάδα της Πάτρας, οι Τζο Τόμασον (20π., 4ρ., 4ασ., 3κλ.), Νεμάνια Ντάνγκουμπιτς (15π., 4ρ.), Τζορτζ Κόντιτ (13π., 7ρ.) και Τρέβις Σίμπσον (14π.). Από την ομάδα της Πολωνίας ξεχώρισε μόνο ο Αλεκσάντερ Ντζιέβα (19π.).

Οι δύο ομάδες μέχρι το 5′ ακολουθήσε η μία την άλλη, στη συνέχεια ο Προμηθέας «κατέβασε ρολά» και δέχτηκε ένα σερί 16-0. Έτσι η Σλασκ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με 18-17. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Προμηθέας «ξύπνησε» και με ένα γρήγορ 13-2 πήρε τα ηνία της αναμέτρησης (31-29). Οι Πολωνοί κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά και στο ημίχρονο οι δύο ομάδες πήγαν στο 43-41.

Στο β’ μέρος η ποιότητα στο ρόστερ του Προμηθέα έκανε «πάρτυ» στο παρκέ και στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου η ομάδα της Πάτρας βρέθηκε στο +13 (67-54). Ο ρυθμό της ελληνικής ομάδας παρέμεινε ανέβασμένος και στο τέλος η παρέα του Γιάννη Χριστόπουλου πανηγύρισε την ένατη της νίκη στο Eurocup.

Τα δεκάλεπτα: 18-27, 43-41, 67-54, 90-66.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.