Χάποελ Τελ Αβίβ-Τουρκ Τέλεκομ 84-82: ανατροπή με Μάνφορντ από άλλο πλανήτη (hls)

Με τον Ξαβιέ Μάνφορντ να βάζει 33 πόντους και 10-0 στο τελευταίο δίλεπτο, η Χάποελ γύρισε το ματς με την Τουρκ Τέλεκομ, νίκησε 84-82 και πανηγύρισε την 5η της επιτυχία στη σειρά.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νωθρά για τα δικά τους δεδομένα και τα αρκετά λάθη δεν τους επέτρεψαν να βρουν ρυθμό. Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να βρίσκουν λύσεις έξω από τη γραμμή, αλλά στη συνέχεια έπαθαν μπλακ άουτ. Με πρωταγωνιστή τον Μάνφορντ η Χάποελ έκλεισε το δεκάλεπτο στο 20-15 και ολοκλήρωσε ένα σερί 12-0 για το 24-15 στις αρχές της δε΄υτερης περιόδου.

Το ματς πήγε στο +14, 30-16, αλλά στη συνέχεια οι επιλογές των γηπεδούχων ήταν κακές με αποτέλεσμα, οι Τούρκοι να ροκανίσουν τη διαφορά με πρώτους σκόρερ τους Μπουτέιγ και Γκραντ, για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο στο 39-37.

Στην τρίτη περίοδο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν, με την Χάποελ να έχει το προβάδισμα, αλλά τους Τούρκους να είναι πάντα κοντά, χωρίς να την αφήνουν να ξεφύγει.

Στις αρχές της τελευταίας περιόδου η Τουρκ Τέλεκομ πάτησε γκάζι, κατάφερε να προηγηθεί με επί μέρους 2-14, 67-71, δείχνοντας ότι είναι ικανή να πάρει το ματς. 2,08 πριν το τέλος η διαφορά ήταν στο +8, 74-82 για να ακολουθήσει ένα εντυπωσιακό 10-0, με τον Μάνφορντ να βάζει τα πάντα και την ομάδα του Φράνκο να νικά 84-82.

Η Τουρκ Τέλεκομ ρίχε δικά της 5 δευτερόλεπτα στο τέλος, αλλά ο Τέιλορ αστόχησε στο τρίποντο της νίκης και ο Γκραντ που πήρε το ριμπάουντ ευστόχησε, αλλά ήταν εκπρόθεσμος για εκατοστά του δευτερολέπτου σύμφωνα με το ίνστντ ριπλέι.

Ο Μάνφορντ που είχε 0/7 τρίποντα στα 2 τελευταία ματς, τελείωσε με 7/8 και 33 πόντους, την ώρα που οι 27 του Μπουτέιγ και οι 24 του Γκραντ δεν ήταν αρκετοί.