Προμηθέας-Τρέντο 84-71: Πείσμωσε και «βλέπει» πρόκριση! (hls)

Ο Προμηθέας νίκησε με 84-71 την Τρέντο στο «Δ.Τόφαλος» για λογαριασμό του EuroCup, ύστερα από σπουδαία εμφάνιση της ομάδας του Χριστόπουλου στην τρίτη περιόδο.

Ο Προμηθέας Πατρών υποδέχτηκε εντός έδρας την Τρέντο για την 10η αγωνιστική του Eurocup. Οι Πατρινοί νίκησαν με 84-71 τους Γάλλους και έκαναν ένα ακόμη βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση της ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Ο Προμηθέας ύστερα από αυτή τη νίκη έκανε το ρεκόρ του 6-4 στον Β’όμιλο, ενώ η Τρέντο υποχώρησε στο 2-8. Οι Γάλλοι προσπάθησαν να ανατρέψουν το αποτέλεσμα όμως η ομάδα της Πάτρας πάτησε το πόδι στο γκάζι στην τρίτη περιόδο και έκανε την νίκη να μοιάζει με εύκολη «υπόθεση»

Ο Προμηθέας εκμεταλλεύτηκε στο πρώτο δεκάλεπτο την κακή επιθετική λειτουργία της Τρέντο. Μάλιστα στο 8′ η διαφορά πήρε για πρώτη φορά διψήφια διάσταση (23-16). Οι Γάλλοι κατάφεραν στο δεύτερο δεκάλεπτο να ισοφασίσουν με τον Κόντι στο 31-31.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα επιμέρους 8-20, ανέτρεψαν την κατάσταση και βρέθηκαν στο +5 (31-36). Τη διαφορά ο Προμηθέας κάλυψε με τους Τόμασον, Ντάνγκουμπιτς και Κόντιτ. Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια στο ημίχρονο στο 45-38.

Η Τρέντο επέστρεψε από την ανάπαυλα με τη διάθεση να διεκδικήσει τη νίκη από τον Προμηθεά. Ο Άτκινς ισοφάρισε εκ νέου για τους Γάλλους στους 47 πόντους, αλλά οι Πατρινοί με Κόντιτ, Σίμπσον και Μουράτο ανέβασαν τη διαφορά στο +8 (59-51). Ο Σίμπσον ήταν ο πρωταγωνιστής της τρίτης περιόδου και με πέντε προσωπικού πόντους εκτόξευσε τη διαφορά στους +15 πόντους (66-51) στο 29′.

Ο Προμηθέας διατήρησε την καλή άμυνα, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη της Τρέντο στο φινάλε και πήρε τη νίκη με το τελικό σκορ να γράφει 84-71.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 45-38, 66-55, 84-71.

Διαιτητές: Πέρεθ, Βαν Ντε Μπρόεκ, Μπισουέλ

Προμηθέας Πατρών (Χριστόπουλος): Κάουαν 4, Ντάνγκουμπιτς 10, Κοντίτ 17, Μουράτος 7 (1), Γκίκας, Σίμπσον 12 (2), Κουλμπόκα 16 (1),Τόμασον 12 (2), Τανούλης 3 (1).

Τρέντο (Μολίν): Κόντι 1, Σπανιόλο 10 (1), Φορέεϊ, Φλακαντόρι 14 (1), Ούντομ 3 (1), Κρόφορντ 15 (2), Λαντούρνερ 6, Γκραζούλις 6, Άτκινς 8, Λόκετ 8 (1).