Τσεντεβίτα-Προμηθέας 98-84: «Κατέρρευσε» στην τρίτη περίοδο (hls)

Ο Προμηθέας γνώρισε την 10η ήττα του στο εξ αναβολής παιχνίδι της 9ης αγωνιστικής του Eurocup και μειώθηκαν οι πιθανότητες πρόκρισης στην φάση των «16».

Ο Προμηθέας γνώρισε την δέκατη ήττα του στο εξ’ αναβολής παιχνίδι της 9ης αγωνιστικής, από την Ολίμπια Τσεντεβίτα, στην Λουμπλιάνα (98-84) και οι μαθηματικές πιθανότητες πρόκρισης στην φάση των «16», μειώθηκαν αισθητά. Η ομάδα της Πάτρας που παραμένει στην τελευταία θε΄ση του 2ου ομίλου, “κατέρρευσε» στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν από το 48-43 του πρώτου ημιχρόνου (το καλύτερο δεκάλεπτο του ήταν το δεύτερο), βρέθηκε να χάνει με διαφορά 26 πόντων και να δέχεται επιμέρους σκορ 36-15.

Οι Σλοβένοι είχαν τον Μπλάζιτς και τον Ντράγκιτς σε πρωταγωνιστικό ρόλο στην επίθεση για το πρώτο 20σάλεπτο, αλλά στην επανάληψη, ο Γιάκομπ Πούλεν ο Γκόγκι Φέρελ και ο Ζάκ Όγκουστ, έδωσαν επιθετικό ρεσιτάλ.

Η αποβολή του Ρέι με 5 φαουλ, η κόπωση του Αγραβάνη και το μικρό rotation που μπορούσε να κάνει ο Ηλίας Ζούρος, δεν άφησαν περιθώρια στον Προμηθέα να ανταγωνιστεί τους γηπεδούχους.

Δεκάλεπτα: 27-15, 48-43, 84-58, 98-84