Η Βενέτσια έκανε αυτό που δεν περίμενε κανείς! (hls)

Στο εξ αναβολής παιχνίδι για την 9η αγωνιστική του Group B η Βενέτσια κάνοντας ένα καταπληκτικό πρώτο ημίχρονο κυρίως στο κομμάτι της άμυνας με αρκετά κλεψίματα και αιφνιδιασμούς, δέχθηκε μόλις 23 πόντους και ανάγκασε τους Ισπανούς να μπουν στο δεύτερο ημίχρονο με την πλάτη στον… τοίχο!

Το 41-23 στο ημίχρονο ήταν ένα καλό «μαξιλαράκι ασφαλείας» για να δώσει το πάνω χέρι στους Ιταλούς από το 20′, με την συνέχεια να ανήκει και πάλι στους γηπεδούχους για το 7-5.

Οι Ισπανοί συνεχίζουν πρώτοι στον όμιλο με 9-3.

Η διαφορά ξεκίνησε να χτίζεται από πολύ νωρίς και διατηρήθηκε σε όλο το ματς σε επίπεδα κοντά στους 20+- πόντους, με αποτέλεσμα να καταγραφεί το εντυπωσιακό σκορ 77-59 σοκάροντας άπαντες, αφού η πρωτοπόρος Γκραν Κανάρια φημίζεται για το uptempo παιχνίδι της που της χαρίζει 85 πόντους μέσο όρο φέτος!

Πρώτος σκόρερ για τη Βενέτσια ο Σάντερς με 14 πόντους, ενώ βοήθησε αρκετά και ο Μάικ Μπράμος(11π., 4ρ.).

Οι Βατ και Ντε Νικόλαο είχαν επίσης από 11 πόντους, ενώ για τους ηττημένους, ο θηριώδης Πουστοβόι σημείωσε 13π. και ο Σούρνα 12π.

Τα δεκάλεπτα: 19-10, 41-23, 57-39, 77-59