Mπουρζ-Τσεντεβίτα 76-69: Ο Ζουλιέν «νίκησε» τον Φέρελ (hls)

Ο Γάλλος πλει μέικερ πέτυχε double-double σε πόντους και ασίστ

Ο Άξελ Ζουλιέν με 12 πόντους και 10 ασίστ καθόρισε για την Μπούρζ την κατάληξη του αγώνα με την Τσεντεβίτα και… «επισκίασε» την πολύ καλή απόδοση του Γιόγκι Φέρελ που πέτυχε 24 πόντους, ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα, αλλά η Τσεντεβίτα Ολίμπια ηττήθηκε με 76-69 στην 11η αγωνιστική του 2ου ομίλου στο Eurocup. H Mπουρζ με την 4η νίκη της αναπτέρωσε τις ελπίδες στην διεκδίκηση πρόκρισης στην φάση των “16” της διοργάνωσης, ενώ η σλοβενική ομάδα που έχει έναν αγώνα λιγότερο, με αντίπαλο τον Προμηθέα, έφτασε στις 7 ήττες.

Οι γηπεδούχοι δέχτηκαν μόλις 5 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν 37-25 στο τέλος του α΄ημιχρόνου, έχοντας αμυντική συνέπεια και αποτελεσματικότητα στο παιχνίδι τους, καθώς οι φιλοξενούμενοι που δεν εκτέλεσαν βολή στο πρώτο 20σάλεπτο… Η Τσεντεβίτα έπαιξε με ενέργεια στο 3ο δεκάλεπτο και ενώ στο 22′ έχανε με διαφορά 14 πόντων, μείωσε στο καλάθι (45-43), αλλά ουδέποτε ολοκλήρωσε την ανατροπή του σκορ. Ο Μπενίτεθ και ο Ζουλιέν είχαν απαντήσεις στην επίθεση της Μπούρζ, με αποτέλεσμα το προβάδισμα της γαλλικής ομάδας να αυξηθεί και πάλι στους 8 πόντους και να φτάσει μέχρι και τους 11 (74-63), διαψεύδοντας κάθε φιλοδοξία της Τσεντεβίτα.

Δεκάλεπτα: 20-20, 37-25, 59-52, 76-69