Μετροπόλιτανς-Παρτίζαν 82-89: Πάτησαν γκάζι στο τέλος οι Σέρβοι (hls)

Σ' ένα παιχνίδι που οι δύο ομάδες συμβάδιζαν για 31 λεπτά, η Παρτίζαν κράτησε το καλύτερο για το τέλος, και με ένα επί μέρους 4-15 έβαλε τα θεμέλια για τη νίκη 82-89, που τη φέρνει στην κορυφή του πρώτου ομίλου στο Eurocup, μαζί με την Λοκομοτίβ Κουμπάν.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αποθέωση του επιθετικού μπάσκετ, με τους γηπεδούχους να βάζουν 28 πόντους στην πρώτη περίοδο και 25 στη δεύτερη, με αποτέλεσμα να ολοκληρωθεί το 20λεπτο με 53-50.

Ήταν σαφές ότι στο δεύτερο η άμυνα θα καθόριζε το νικητή όπως και έγινε. Η ομάδα του Ομπράντοβιτς “κλείδωσε” τη στεφάνη της κι από τους 53 του ημιχρόνου, δέχθηκε 15 στην τρίτη περίοδο και 14 στην τελευταία, φτάνοντας στην επικράτηση και στο ρεκόρ 5-1 μετά από 6 αγωνιστικές.

Ο Πάντερ ήταν και πάλι καταπληκτικός με 28 πόντους, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν άλλους 3 διψήφιους με τον Λεντέι να μετράει 15 πόντους, 5 ριμπάουντ 3 ασίστ και 7 κερδισμένα φάουλ. Η Παρτίζαν ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με μόλις 3 λάθη και 22 ασίστ.

Από την άλλη πλευρά ο Χόρνσμπι πέτυχε 22 πόντους όντας εξαιρετικός στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο δεν υπήρχε παίκτης σημείο αναφοράς.