Βενέτσια-Μπούντουσνοστ 72-67: Ο Βατ σταμάτησε το αήττητο (hls)

Κορυφαίος ο Βατ με 25 πόντους και 7 ριμπάουντ, χωρίς πόντο ο Μίτσοφ για την Μπούντουσνοστ.

Στα… κανάλια της Βενετίας, “χάθηκε” το αήττητο της Μπούντουσνοστ, την οποία νίκησε η Ρέγερ Βενέτσια με 72-67 στην 3η αγωνιστική του Β’ ομίλου στο Eurocup και η ιταλική ομάδα έχει πλέον δυο νίκες και δυο ήττες. Ο Αμερικάνος σέντερ, Μίτσελ Βατ κυριάρχησε για την Βενέτσια, σκοράροντας 15 πόντους στο α’ ημίχρονο (33-40) και συνολικά 25, ενώ είχε και 7 ριμπάουντ, ενώ είχε φορτωθεί με 4 φάουλ από το 27′ και απέφυγε την αποβολή.

Η Βενέτσια είχε 11 λάθη στο πρώτο 20σάλεπτο, έναντι 5 της ομάδας του Μαυρουβουνίου, αλλά στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι έκαναν 11 λάθη. Σε συνδυασμό με την επιθετική αφλογιστία του Βλάντιμιρ Μίτσοφ (χωρίς πόντο σε 28 λεπτά συμμετοχής) και τον τραυματισμό του Γουίλι Ρίντ, ύστερα από 48 δευτερόλεπτα αγωνιστικής παρουσίας (τραυματίστηκε στο δάχτυλο-εξάρθρωση) σε κόψιμο της μπάλας, η Μπούντουσνοστ ηττήθηκε στα επιμέρους σκορ στο 3ο και στο 4ο δεκάλεπτο, καθώς η Βενέτσια δέχτηκε 27 πόντους και σκόραρε 39.

Δεκάλεπτα: 18-19, 33-40, 51-52, 72-67