Ούνιξ-Βίρτους Μπολόνια 85-81: Της έσπασε το αήττητο και ισοφάρισε (hls)

Η Ούνιξ επικράτησε της Βίρτους Μπολόνια με 85-81 στην «Μπάσκετ Χολ» και ισοφάρισε σε 1-1 την σειρά των ημιτελικών του Eurocup.

Πλέον το εισιτήριο του τελικού θα κριθεί στις 14 Απριλίου στην Μπολόνια.

Για την Βίρτους ήταν η πρώτη της ήττα στο φετινό Eurocup στο οποίο μετρούσε 19 νίκες.
Ο αγώνας ήταν γεμάτος ένταση και όμορφες φάσεις και μέχρι το 3ο δεκάλεπτο του, έμοιαζε ότι θα τελειώσει με εύκολη επικράτηση των γηπεδούχων.

Έχοντας τον απόλυτο έλεγχο με τον Τζόρτναν Θίοντορ να οργανώνει και τον Μόργκαν να κυριαρχεί κάτω από τα καλάθια, προηγήθηκε με 47-37 στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στα μέσα του 3ου δεκαλέπτου έφτασε και στο +18 (66-48).

Όμως ο Μάρκο Μπελινέλι είχε διαφορετική άποψη. Ο Ιταλός γκαρντ έβαλε στο ματς 33 πόντους και μόνος του κατάφερε να γυρίσει το ματς το οποίο έφτασε στην ισοπαλία 81-81 στα 19.9’’ πριν το τέλος.

Σ’ εκείνο το σημείο ο Σμιθ έβαλε δύο βολές για το 83-81, η Βίρτους έχασε την επίθεση και ο Σμίθ έβαλε άλλες δύο για το τελικό 85-81 στα 5,1’’ πριν το τέλος.