Γκραν Κανάρια – Μονακό 74-76: Ο Γκρέι την έστειλε από τώρα τελικό (hls)

Ένα καλάθι του Γκρέι 3.2 πριν το τέλος έστειλε τη Μονακό στον τελικό όπου περιμένει αντίπαλο που θα προκύψει από τον νικητή του ζευγαριού Βίρτους Μπολόνια - Ούνιξ Καζάν.

Ισορροπημένο το πρώτο δεκάλεπτο με τον Στέβιτς να βάζει 8 πόντους σε τέσσερα λεπτά οδηγώντας στο σκοράρισμα τη Γκραν Κανάρια. Οι γηπεδούχοι έχασαν την συγκέντρωση τους και παραδόθηκαν στο γρήγορο παιχνίδι της γαλλικής ομάδας που άρχισε να ξεφεύγει. Τρομερό 18-0 σερί για τη Μονακό στη δεύτερη καταστροφική περίοδο για τη Γκραν Κανάρια, το 32-27 έγινε 32-45 με την ομάδα του Μίτροβιτς να κλείνει το ημίχρονο στο +10 (35-45).

Η Μονακό στην 3η περίοδο μιμήθηκε τη Γκραν Κανάρια και άρχισε να κάνει λάθη με αποτέλεσμα η διαφορά να πέφτει σταδιακά. Η γαλλική ομάδα έκανε μόλις 4 λάθη στο πρώτο ημίχρονο και 5 στην 3η περίοδο που έκλεισε 14-11. Η τελευταία περίοδος ήταν δραματική μέχρι το τέλος της. Η Γκραν Κανάρια κατάφερε να ισοφαρίσει 59-59, όμως η Μονακό με επί μέρους σκορ 11-3 πλησίασε στη νίκη. Οι γηπεδούχοι δεν το παράτησαν, έφτασαν το παιχνίδι στο 71-74 και ο Ντι Μποστ είχε βολές. Ο γκαρντ της Μονακό τις έχασε και τις δύο και ο Αλμπισί κέρδισε φάουλ για τρεις βολές! Ο Γάλλος ισοφάρισε 74-74, όμως ο Γκρέι στα 3.2 για το τέλος με μεγάλο καλάθι έγραψε το τελικό 74-76. Παραλίγο στα 0.2 ο Οκόγε να στείλει το ματς στη παράταση, σε ένα φοβερό φινάλε στην Ισπανία.