A1 Γυναικών: Τριπλή ισοβαθμία στην κορυφή

Νίκες για Παναθηναϊκό, ΠΑΟΚ και ΕΦΑΟΖ.

Τριάδα ισοβαθμίας διαμορφώθηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας του πρωταθλήματος μπάσκετ γυναικών, από τον Ολυμπιακό, τον Παναθηναϊκό και τα Χανιά, μετά την 7η αγωνιστική. Οι «πράσινες» νίκησαν εύκολα τον ΠΑΣ (46-72), στα Γιάννενα και έφτασαν τους 11 βαθμούς που έχει συγκεντρώσει, επίσης, ο Ολυμπιακός, μετά την επανέναρξη του πρωταθλήματος γυναικών και τις δυο αγωνιστικές που έχουν διεξαχθεί στην τρέχουσα εβδομάδα. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 22-6 και 22-13 στο πρώτο δεκάλεπτο, ελέγχοντας πλήρως το ρυθμό του αγώνα στα επόμενα 30 λεπτά. Από τις νικήτριες, η Ρίντ είχε 25 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ η συμπατριώτισσα της, Γκρέις πέτυχε επίσης double-double (15π., 12ρ) για την ομάδα των Ιωαννίνων.

ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ-ΠΑΟΚ 65-66

Ο ΠΑΟΚ έφυγε από την Καλλιθέα και την έδρα των Εσπερίδων, με την νίκη (65-66), χάριν στην εντυπωσιακή εμφάνιση της Αμερικανίδας, Μέγιο, η οποία δεν έκατσε στον πάγκο ούτε για ένα δευτερόλεπτο και στα 40 λεπτά της συμμετοχής της, είχε τα σωματικά και ψυχικά αποθέματα για να σκοράρει 30 πόντους (9/13 δίποντα, 4/9 τρίποντα) και να έχει 6 ριμπάουντ και 5 μπλοκ. Η συμπαίκτρια της, Μέιντεν συνείσφερε 16 πόντους στην παραγωγή του σκορ, ενώ από τις Εσπερίδες, πρώτες σκόρερ ήταν οι Λέιντελ (16π.) και Κολλάτου (11π.)

Ελευθερία Μοσχάτου- ΕΦΑΟ Ζωγράφου 48-66

Ο ΕΦΑΟ Ζωγράφου συνέχισε αήττητος στην επανέναρξη της Α1  Γυναικών και επικράτησε της Ελευθερίας Μοσχάτου (48-66), εκτός έδρας. Οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν 27-6 στο 10’ και η συνέχεια του αγώνα, ήταν τυπική διαδικασία για την ομάδα του Ζωγράφου που απαρτίζεται μόνο από Ελληνίδες παίκτριες. Πρώτες σκόρερ ήταν Θεοδωρομανωλάκη και Βαμβακά με 15 πόντους. Από την ομάδα του Μοσχάτου, η Έιβερι (11π.).