Παναθηναϊκός-Εσπερίδες 64-46: Με το «δεξί» στο ντεμπούτο Λεουτσάνκα

Ο Παναθηναϊκός επέτρεψε στις Εσπερίδες να βάλουν μόνο1 6 πόντους στο δεύτερο μέρος και κάπως έτσι πανηγύρισε μία εύκολη νίκη με 64-46 στην επανέναρξη της Α1 Μπάσκετ Γυναικών. «Πράσινο» ντεμπούτο για την Γέλενα Λεουτσάνκα.

Ενώ το πρώτο ημίχρονο ήταν ντέρμπι (32-30), στην επανάληψη τα πράγματα απλουστεύτηκαν κυρίως λόγο της άμυνας που έπαιξαν οι «πράσινες» και κατάφεραν να βραχυκυκλώσουν τις Εσπερίδες.

Η ομάδα της Καλλιθέας έμεινε χωρίς σκορ για 11 λεπτά από το 25ο έως και το 36ο ενώ τους 8 από τους 16 πόντους του δευτέρου ημιχρόνου τους έβαλε όταν όλα είχαν κριθεί στο τελευταίο δίλεπτο.

Πρώτη σκόρερ για το «τριφύλλι» ήταν η Τσάστιτι Ριντ με 16 πόντους, συνεχίζοντας από εκεί που σταμάτησε πριν την διακοπή του πρωταθλήματος. 14 πόντους σημείωσε η Κόλμπι Μόργκαν, ενώ 13 πόντους και 8 ριμπάουντ είχε η Γέλενα Λεουτσάνκα στην επανεμφάνισή της με τα πράσινα.

Για τις Εσπερίδες, ξεχώρισαν οι Αριάνα Μούρερ (14 πόντους), Νικόλ Λέιντελ (11 πόντους) και Ντόρις Ουέιντ (10 πόντους, 16 ριμπάουντ).

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 32-30, 47-37, 64-46