Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 72-69: Ματσάρα και 1-0 οι ερυθρόλευκες

Ματς για γερά νεύρα αποδείχτηκε ο πρώτος τελικός της Α1 γυναικών, με τον Ολυμπιακό να κερδίζει στις λεπτομέρειες.

Οι φιλοξενούμενες της Ελένης Καπογιάννη προηγήθηκαν 31-34 στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, όμως ο Ολυμπιακός αντέδρασε και με 23-12 στην τρίτη περίδο και πρωταγωνίστρια την Χριστινάκη έφερε το παιχνίδι στα μέτρα του (54-46). Οι φιλοξενούμενες όχι μόνο δεν τα παράτησαν, αλλά κατάφεραν να προηγηθούν 60-64 με τρίποντο της Σωτηρίου και να απειλούν με μεγάλο διπλό.

Τη διαφορά εν τέλει έκαναν τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ που πήραν οι παίκτριες του Ολυμπιακού, οι οποίες με απόλυτη ευστοχία στις βολές κατάφεραν να πάρουν ξανά το προβάδισμα (66-64). Η Τζόουνς με τρίποντο έδωσε ξανά προβάδισμα σοτν Παναθηναϊκό, όμως η Βίτολα με επιθετικό ριμπάουντ, κερδισμένο φάουλ και 2/2 βολές έκανε το 68-67. Η Τζόουνς έκανε λάθος στην πιο κρίσιμη επίθεση του αγώνα για τον Παναθηναϊκό στα 17΄΄ πριν το τέλος, Βίτολα και Παυλοπούλου ήταν ψύχραιμες στις βολές και ο Ολυμπιακός άνοιξε τον λογαριασμό των τελικών με νίκη.

Για τις νικήτριες η Χριστινάκη είχε 19 πόντους, η Τόμπιν 17 (11/11 βολές) και η Βίτολα 4/4. Για τον Παναθηναϊκό η Τζόουνς είχε 17 πόντους, η Αλίν και η Σταμολάμπρου από 15 και η Τσβίτκοβιτς 11.