ΑΕΚ – Χάποελ Χολόν 108-112: Αυτοκτόνησε… (highlights)

Σε ένα παιχνίδι όπου η νίκη ήταν μονόδρομος για την ΑΕΚ, η Χαποέλ Χολόν επικράτησε 108-112 μετά από τρεις παρατάσεις (77-77, 90-90,100-100)

Γκραν γκινιόλ στο κλειστό των Λιοσίων. Σε ένα παιχνίδι όπου η νίκη ήταν μονόδρομος για την ΑΕΚ, η Χάποελ Χολόν κατάφερε να φύγει με το ροζ φύλλο αγώνα από το γήπεδο, αφήνοντας την ελληνική ομάδα εκτός συνέχειας (έμεινε στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα του ομίλου με ρεκόρ 0-4, ενώ Μούρθια και Προμηθέας είναι στο 3-1).

Τελικό σκορ 108-112 στην τρίτη παράταση στον αγώνα που έγινε για την 4η αγωνιστική της φάσης των 16 του Basket Champions League.

Πρωταγωνιστές της ΑΕΚ οι Μιντάουγκας Κουζμίνσκας (40π.) και Τζόρνταν ΜακΡέι (27π.).

Το παιχνίδι

Με ιδανικές συνθήκες μπήκε στον αγώνα η ΑΕΚ παρά το αρχικό 0-6 των Ισρηλινών. Ένα σερί 16-0, έδωσε στην ομάδα του Ηλία Ζούρου προβάδισμα 10 πόντων από νωρίς.

Η Χολόν, ωστόσο αντέδρασε και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με το δικό της επί μέρους σερί (2-9) για να μειώσει στους 3 (18-15).

Η δεύτερη περίοδος δεν ήταν ίδια για την Ένωση. Πολλά αβίαστα λάθη, έδωσαν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να κλέψουν μπάλες (5), ενώ τα επιθετικά ριμπάουντ τους πρόσφεραν εύκολους πόντους.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκλήρώθηκε με σκορ 38-36.

Η 3η περίοδος ξεκίνησε με τη Χολόν να παίρνει το πρώτο προβάδισμα μετά το 7-6 (38-40), ενώ στη συνέχεια δύο τρίποντα από τους Αμίρ και Μίσγκαβ έφεραν τους Ισραηλινούς στο +6 (40-46).

Στην αντεπίθεση της ΑΕΚ πρωτοστάτησε ο Ραντλ που με τρία απανωτά τρίποντα, έδωσε προβάδισμα ενός πόντου (51-50), κάτι που αποδείχτηκε προσωρινό, καθώς η Χολόν… έτρεξε το ρυθμό και βρήκε πόντους στον αιφνιδιασμό, για το 57-61.

Στην αρχή της 4ης, ο Κουζμίνσκας πήρε… το όπλο του. Σημείωσε επτά σερί πόντους (2 δίποντα, 1 τρίποντα) και έφερε την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ με 64-63.

Αλλά και σε εκείνο το σημείο η Χολόν είχε τις λύσεις. Με μπροστάτρη τον Χέρβεϊ στην άμυνα και εκτελεστή τον Μπερνς, επέστρεψε στην κεφαλή του σκορ (66-69).

Ο Μπερνς αποδείχτηκε σε παίκτη – κλειδί για την εξέλιη του αγώνα, καθώς συνέχισε να δίνει σκορ στην ομάδα, δημιουργώντας μπελάδες τόσο στον Χολ, όσο και στον Καράμπελα που ανέλαβαν το μαρκάρισμα του.

Ο Κουζμίνσκας συνέχισε το κρεσέντο του, μετρώντας 15 πόντους στην 4η περίοδο (74-73), ενώ ταυτόχρονα η ΑΕΚ βελτίωσε την άμυνά της και κατάφερε με ένα λέι απ του ΜακΡέι (55 δευτερα πριν το τέλος) να πάρει… αέρα 4 πόντων (77-73).

Ο Κρίφορντ μείωσε (77-75), ο ΜακΡέι αστόχησε και ο ΜακΚόλ ισοφάρισε με εύκολο λέι απ, ενώ απέμειναν 8.4 δεύτερα.

Η ΑΕΚ έχασε την επαναφορά, ο ΜακΚόλ έκλεψε και πήρε δύο βολές. Αστόχησε και στις δύο (!), αλλά η ΑΕΚ, με 4 δεύτερα στο ρολόι, δεν κατάφερε να αξιοποιήσει ούτε αυτή την επίθεση με συνέπεια να οδηγηθεί το παιχνίδι στην παράταση (77-77).

Με έξι συνεχόμενους πόντους του ΜακΡέι άρχισε ο έξτρα χρόνος (83-79), αλλά για μία ακόμη φορά η… εφτάψυχη Χολόν, κατάφερε να ισοφαρίσει (85-85).

Από το τρίποντο του Μίσγκαβ έγινε το 85-88, 30 δεύτερα πριν το τέλος, αλλά ο Κουζμίνσκας από τη γραμμή των βολών (2/2 μείωσε στον πόντο (87-88).

Ο Κουζμίνσκας μπήκε δυνατά στο δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο με 7 σερί πόντους, φτάνοντας στους 28 από την 4η περίοδο και μετά!

Παρ΄ όλα αυτά τα συνεχόμενα λάθη των συμπαικτών του έβαλαν τη Χολόν ξανά στο ματς, ένα σερί 10-0 έκανε το σκορ 100-100 και η ΑΕΚ για μία ακόμη φορά στην κρίσιμη επίθεση έκανε λάθος με συνέπεια να οδηγηθεί το παιχνίδι στην τρίτη παράταση.

Μετά από τέσσερα λεπτά, η Χολόν με τον Χανότσι να κυριαρχεί κοντά στο καλάθι πήρε το πρόβάδισμα με 110-106. Ο Καράμπελας με δύο βολές μείωσε, αλλά ο Χόλινς αστόχησε σε ανάποδο λέι απ.

Η τύχη του αγώνα ήρθε στα χέρια του Μίσγκαβ, με 14.5 δευτερα για το φινάλε της 3ης παράτασης. Αστόχησε και στις δύο, αλλά ο Καράμπελας έκανε λάθος, έχασε την κατοχή και ο αγώνας τελείωσε με τους Ισραηλινούς να πετυχαίνουν μια νίκη που τους κρατάει στην μάχη της πρόκρισης.