ΠΑΟΚ – Γαλατάσαραϊ 79-85: Ήττα σα… νίκη! (videos-highlights)

Την πρόκρισή του στην επόμενη φάση του BCL, ως 2ος στον όμιλο και με πλεονέκτημα έδρας, πανηγύρισε ο "Δικέφαλος" παρά την εντός έδρας ήττα από τη Γαλατάσαραϊ

Σ’ ένα ματς για γερά νεύρα ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε στην “PAOK Sports Arena” από τη Γαλατάσαραϊ 79-85, αλλά χάρη στη νίκη του στον αντίστοιχο αγώνα του Α’ γύρου επί τουρκικού εδάφους (+11) υπερίσχυσε στην ισοβαθμία της αντιπάλου του και κατέλαβε τη 2η θέση!

Κάτι που σημαίνει πως στα Play In, θα αντιμετωπίσει την – επίσης – τουρκική Τόφας με πλεονέκτημα έδρας σε διπλούς αγώνες που θα ξεκινήσουν στις 2 ή 3 Ιανουαρίου το νέου έτους.

Η ομάδα του Ζβένταν Μίτροβιτς έδειξε εξ αρχής τις… άγριες διαθέσεις της, παίρνοντας από νωρίς τα ηνία στο προβάδισμα του σκορ. Όσο δεν μπορούσαν οι γηπεδούχοι να βρουν λύσεις στον περιορισμό του.. εκστασιασμένου Γιεμπόα ακολουθούσαν μειώνοντας τη διαφορά 14-15 αρχικά, 16-22 στο 7′ για να κλείσει η 1η περίοδος στο 22-30.

Το… κονσέρτο για… πολυβόλα συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο αφήνοντας τις άμυνες σε δεύτερη μοίρα. Ο Γκίλμορ έφερε τον “Δικέφαλο” σε απόσταση δίποντου στο 15′ αλλά ο Γιεμπόα συνέχισε απτόητος κάνοντας με βολές το 40-46 στο 18′ με τον Μπελιάουσκας να κλείνει το ημίχρονο στο 44-49.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους η Γαλατάσαραϊ πάτησε γκάζι εκτοξεύοντας γοργά τη διαφορά στους 12 πόντους, με τον Κοκσάλ να κάνει το 48-60. Η κατάσταση επιδεινώθηκε καθώς στο 26′ όταν ο Πρέπελιτς έκανε το 52-68. Με δύο καλάθια, ένα του Σμιθ κι ένα του Άλστον ο ΠΑΟΚ έκλειψε την τρίτη περίοδο όντας πίσω δέκα πόντους, ήτοι 64-74.

Με την τουρκική ομάδα να δείχνει πως ελέγχει το ματς προηγούμενη ακόμη και με δέκα πέντε πόντους στα μέσα της τελευταίας περιόδου, ήταν η ώρα του Άλστον. Με τέσσερις – προσωπικούς του – πόντους μείωσε σε 75-83 στο 37′. Ο Σμιθ ακόμη περισσότερο για το 79-85 στο τελευταίο λεπτό δρομολογώντας τη γλυκιά ήττα της ομάδας του, που έδινε στον ίδιο, στους συμπαίκτες του και σε όλους όσοι βρέθηκαν στο “Παλατάκι” αυτό που ήθελαν.

Τα δεκάλεπτα: 22-30, 44-49, 64-76, 79-85