Τρεβίζο – Λαύριο 87-72: Κατέρρευσε στο τελευταίο δεκάλεπτο

Το Λαύριο για 30 λεπτά έπαιζε στα ίσια την Τρεβίζο στην Ιταλία, η τελευταία περίοδος όμως, ήταν καταστροφική για την ομάδα του Σερέλη που τελικά γνώρισε την ήττα με 87-72. Το δεύτερο παιχνίδι για τα play in ανάμεσα στις δύο ομάδες θα γίνει στις 18 του μήνα στο ΣΕΦ.

Ο Μουράτος με 12 πόντους και γενικά πολύ καλή εμφάνιση ήταν ο κορυφαίος για την ελληνική ομάδα που είχε πολύ καλή παρουσία μέχρι να ξεκινήσει το τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Από τους Ιταλούς όμως, ο Ντίμσα αποδείχθηκε αποφασισμένος για τη νίκη. Το Λαύριο στο δεύτερο ημίχρονο δεν ήταν απόλυτα συγκεντρωμένο στην άμυνά τους κι έδωσε μερικούς εύκολους πόντους που τελικά τους πλήρωσε.

Ο Χένρι με 22 πόντους ήταν επίσης ένα άλυτο πρόβλημα για την άμυνα του Λαυρίου. Πλέον όλα θα κριθούν στη ρεβάνς στις 18 του μήνα στο ΣΕΦ με την ιταλική ομάδα ωστόσο, να έχει ένα ξεκάθαρο προβάδισμα για την πρόκριση.