Περιστέρι – Κλουζ 74-84: Καταστροφικό φινάλε και αντίο στο BCL

Παρότι προηγήθηκε 73-70, το Περιστέρι κατέρρευσε στο φινάλεκαι αποχαιρέτησε νωρίς την Ευρώπη αφού αποκλείστηκε από τους ομίλους του Champions League.

Ντέρμπι με τα όλα του στο “Ανδρέας Παπανδρέου”, με την Κλουζ να παίρνει διαφορά επτά πόντων στο δεκάλεπτο (13-20) αλλά το Περιστέρι να αντιδρά και να πηγαίνει προηγούμενο στα αποδυτήρια (40-39).

Από εκεί και πέρα ξεκίνησε… το δράμα. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τους Ρουμάνους να έχουν μικρό, αλλά σταθερό προβάδισμα. Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου έβγαλε άμυνες στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, και πήρε προβάδισμα 65-61 στο 32΄, δείχνοντας σφυγμό. Το ξύπνημα του Μίλερ με δύο διαδοχικά τρίποντα μετέτρεψε το 65-68 σε 71-68 στο 35΄. Η νευρικότητα φυσιολογικά περίσσευε, όμως το Περιστέρι βρήκε τον τρόπο να διατηρήσει το προβάδισμα, 73-70, 3:43 για το φινάλε, εντούτοις κάπου εκεί… κατέρρευσε.

Λάθη, κακές άμυνες και επιλογές επέτρεψαν στους Ρουμάνους να τρέξουν 9-0 σερί σε τρία άνυδρα για τους γηπεδούχους λεπτά και να καθαρίσουν το ματς.

Για τους γηπεδούχους, που υποβιβάζονται στο FIBA Europe Cup, ο Μορέιρα είχε 18 πόντους, ο Μίλερ 14 και ο Πέτεγουεϊ 12. Για τους νικητές ξεχώρισε ο Στιούαρτ με 17 πόντους, ο Κάτιτς με 16, ο Ρίτσαρντ με 15 και ο Στιπάνοβιτς με 13.