ΒCL: Στον τελικό η Καρσίγιακα για πρώτη φορά στην ιστορία της (hls)

Νίκησε 79-84 την Σαραγόσα στον ημιτελικό και περιμένει στον τελικό της διοργάνωσης τον νικητή του έτερου ημιτελικού, Μπούργος-Στρασμπούρ.

Η Πινάρ Καρσίγιακα φιγουράρει στον τελικό του Basketball Champions League (9/5) για πρώτη φορά στην ιστορία της και η τουρκική ομάδα νίκησε 89-74 την πιο έμπειρη Σαραγόσα στον ημιτελικό και την απέκλεισε.

Η Καρσίγιακα άρχισε τον ημιτελικό με το «πόδι στο γκάζι» και ανάγκασε την Σαραγόσα να βλέπει την… «πλάτη» της στο σκορ. Η τουρκική ομάδα σκόραρε 29 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και 14 στο δεύτερο, έχοντας καλά ποσοστά ευστοχίας σε δίποντα και τρίποντα, ενώ στον αντίποδα, οι Ισπανοί έδειξαν αιφνιδιασμένοι από την δυναμική των αντιπάλων τους και μπορεί η Καρσίγιακα να ήταν συνεπής στα αμυντικά καθήκοντα της, αλλά η Σαραγόσα δεν είχε κανένα σημάδι αντίδρασης.

Η…μεταμόρφωση της Σαραγόσα ήρθε στο τρίτο δεκάλεπτο και το σερί 27-14 που σημείωσε, μαρτυρά την μεγάλη αντεπίθεση που εξαπέλυσε. Ήταν η σειρά της Καρσίγιακα να αιφνιδιαστεί και να βλέπει στον φωτεινό πίνακα, την Σαραγόσα να φτάνει σε ολική ανατροπή του σκορ, με τον Γιάκομπ Ουάλι να πρωταγωνιστεί κάτω από τα καλάθια, αμυντικά και επιθετικά. Το τρίποντο του Mπρούσινο σε αιφνιδιασμό, έδωσε το προβάδισμα στην ισπανική ομάδα για πρώτη φορά στο 29′ (58-57), αλλά η Καρσίγιακα ύστερα από ένα «χαμένο» δεκάλεπτο, συνήθλε και επέστρεψε στην διεκδίκηση της νίκης και της πρόκρισης στην 4η και τελευταία περίοδο. Οι Τούρκοι… γέλασαν τελευταίοι, χάριν στο επιμέρους 21-12 που σημείωσαν μέχρι το 38′, όταν και προηγήθηκαν με 72-78 και ενώ στο 31′, η Σαραγόσα είχε προβάδισμα εφτά πόντων. Τα τρία συνεχόμενα λάθη του Σουλειμόν ήταν «δώρα» για την Καρσίγιακα που δεν τα επέστρεψε…

Με τρίποντο του Μπρουσίνο στα 90” πριν από την λήξη, η Σαραγόσα μείωσε σε 75-79 και στους η διαφορά έφτασε και τους 3 πόντους με τον Ένις (77-80) και σε 79-82 με τον Ενις, ύστερα από επιθετικό ριμπάουντ, αλλά στις δυο τελευταίες επιθέσεις της, ο Ουάλι έκανε λανθασμένη πάσα και αστόχησε σε σουτ δυο πόντων. Πρώτος σκόρερ του αγώνα ο Χένρι με 27 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 17-29, 33-43, 60-57, 79-84

ΣΑΡΑΓΟΣΑ: Μπρουσίνο 18 (3), Ένις 13, Χάρις 15, Σουλαϊμόν 5, Γουάιλι 21, Μπαρέιρο, Μπένζινγκ 3, Γκαρσία, Χλίνασον 2, Σαν Μιγκέλ 2.

ΚΑΡΣΙΓΙΑΚΑ: Μπιρσέν 6, Χένρι 24 (7), Εμπαγέ 17 (2), Μόργκαν 14, Τέιλορ 12, Αγκβά, Μπιτίμ 5, Ερντέν 2, Κένεντι 4 , Σονσίρμα, Γιλντιρίμ.