Νίκη χρυσάφι για τον Ηλυσιακό

«Χρυσή» νίκη πανηγύρισε στα Ιλίσια ο Ηλυσιακός στην προσπάθεια παραμονής του. Το σύνολο του Κώστα Φλεβαράκη επικράτησε 75-52 του Περιστερίου

«Χρυσή» νίκη πανηγύρισε στα Ιλίσια ο Ηλυσιακός στην προσπάθεια παραμονής του. Το σύνολο του Κώστα Φλεβαράκη επικράτησε 75-52 του Περιστερίου, σε αγώνα για την 25η ημέρα της Α1 Ανδρών, και σε περίπτωση νίκης του στην τελευταία αγωνιστική επί του Κολοσσού, τότε παραμένει στην κατηγορία.

Η δυνατές άμυνες δεν άφησαν περιθώρια σε Ηλυσιακό και Περιστέρι στο πρώτο ημίχρονο να ελέγξουν τον αγώνα. Μετά το ισόπαλο 12-12 του πρώτου δεκάλεπτου το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές χέρια, για να χαμογελάσει με τη λήξη του ημιχρόνου ο Ηλυσιακός. Από το εις βάρος του 32-28 στο 19′ η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη έτρεξε σερί 7-0 και πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +3 (35-32).

Η τρίτη περίοδος ήταν καθοριστική, καθώς ο Ηλυσιακός «καθάρισε» το παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 20-9 στο δεκάλεπτο και εξαντλητική άμυνα μπήκαν σε τροχιά νίκης, καθώς η λήξη της περιόδου τους βρήκε στο +14 (55-41) και τον Χατζή να πανηγυρίζει για τους πέντε διαδοχικούς πόντους (1 τρίποντο). Ο Ηλυσιακός συνέχισε να έχει εγκλωβισμένα όλα τα επιθετικά ατού του Περιστερίου και με νέο επιμέρους σκορ 20-11 στο τελευταίο δεκάλεπτο έφτασε άνετα στη νίκη με 75-52.

Τα δεκάλεπτα: 12-12, 35-32, 55-41, 75-52

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πηλοΐδης, Σώμος, Πουρσανίδης Κ.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Κώστας Φλεβαράκης): Καπινάρης, Καρύδας 5 (1), Κυρίτσης 14 (1), Χατζής 12 (1), Παπαντωνίου 10 (2), Κανονίδης, Κουκουλάς 2, Τόντιτς 7 (1), Κασελάκης 2, Ντόουσον 6, Χάρντινγκ 5, Ντέιβις 12 (3).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Αργύρης Πεδουλάκης): Β. Μάντζαρης 2, Γούντογουορντ 5 (1), Παπανικολάου 7, Α. Μάντζαρης, Σκοτ 10 (2), Πέτρουλας 13 (2), Βρκιτς 9 (3), Λούμπι 2, Μαρίνος, Μότσνικ 4.