Νίκη σωτηρίας για Πανελλήνιο

Μια σημαντική «ανάσα» πήρε ο Πανελλήνιος.

Μια σημαντική «ανάσα» πήρε ο Πανελλήνιος. Επικράτησε του Περιστερίου με 75-65 στο «Χαλκιοπούλειο» στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής και πήρε δύο βαθμούς που τον βοήθησαν να ξεφύγει από τη ζώνη του υποβιβασμού. Μάλιστα, κατέκτησαν και το απόλυτο πλεονέκτημα απέναντι στην ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη, την οποία είχαν κερδίσει και στον πρώτο γύρο (60-57), με την οποία τώρα ισοβαθμούν.

Οι «Ολυμπιονίκες» ήθελαν όπωσδήποτε αυτή τη νίκη και έκαναν τα πάντα για να την κατακτήσουν, με οδηγούς τους Παπαμακάριο (14π.), Σμιθ (15π.), Κράμπενχοφτ (12π.) και Μπέιλι (13π.). Σε αντίθεση με τους παίκτες του «Άρτζι», οι οποίοι αν και είχαν τον ίδιο στόχο δεν κατάφεραν να εκμεταλλευθούν στο έπακρο τις ευκαιρίες που τους έδωσαν λάθη των γηπεδούχων. Πλησίαζαν μεν στο σκορ, δε φρόντιζαν να προσπεράσουν δε, καθώς οι προσπάθειες των Μάντζαρη (19π.), Παπανικολάου (19π.) και Σκοτ δεν ήταν αρκετές.

Πλάι-πλάι στο σκορ
Στα πρώτα λεπτά, οι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι-χέρι στο σκορ (4-3, 8-7). Εκεί που ο Πανελλήνιος, δια χειρός Σμιθ, προσπάθησε να ξεφύγει (11-7, 8΄), οι «κυανοκίτρινοι» του… απάντησαν με ένα σερί 8-0. Σκοτ και Μάντζαρης τους έδωσαν σκορ και ρυθμό και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το προβάδισμα τους να είναι στο +4 (11-15). Ο Μάντζαρης ξανά, φρόντισε να το αυξήσει (13-18, 11΄) και ο Σκοτ ακολούθησε το παράδειγμα του (16-22, 13΄). Ο Θανάσης Σκουρτόπουλος, έβλεπε τους παίκτες του να μην αντιδρούν και αποφάσισε να τους «ξυπνήσει». Ένα τάιμ άουτ στο οποίο τους τα «έψαλλε» ήταν αρκετό για να τρέηουν ένα επιμέρους σκορ 13-2 (29-24) και να φτάσουν να προηγούνται με έξι πόντους και στο ημίχρονο (33-27).

Διαγωνισμός τριπόντων
Οι οδηγίες του Έλληνα τεχνικού που τους δόθηκαν στο ημίχρονο, έπιασαν τόπο και όταν μπήκαν στο παρκέ, οι γηπεδούχοι έφτασαν σε διψήφια διαφορά χάρη σε πέντε συνεχόμενους πόντους (38-27, 22΄). Η άμυνα τους… έμπαζε όμως, σε αντίθεση με την επίθεση τους, και το προβάδισμα τους «εξανεμίστηκε» γρήγοτα. Ήταν αρκετό ένα 9-2 σερί του Περιστερίου, με οδηγούς τους Μάντζαρη και Παπανικολάου, με το οποίο «πλησίασαν» ξανά (40-36). Κάπου εκεί ο Μανώλης Παπαμακάριος άρχισε να «πυροβολεί» από τα 6.75 και το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 52-46. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο αρχηγός και οι Σμιθ, Κράμπενχοφτ και Μπέιλι, έκαναν καλή δουλειά. Η εμφάνιση του Δημήτρη Παπανικολάου έδινε άλον αέρα στους «πρίγκιπες» και τους βοηθούσε να μειώσουν στο σκορ (55-49), αλλά η τετράδα των γηπεδούχων δεν άφηνε «αναπάντητους» πόντους. Χρησιμοποιώντας το καλό περιφερειακό σουτ της ο Μπέιλι «ανταγωνιζόταν» τον Μάντζαρη (61-52). Ο «Παπ» προσπάθησε να κάνει το… μπαμ (69-60), αλλά τα λάθη που έκαναν οι συμπαίκτες του χάνονατς δύο σημαντικές ευκαιρίες, κόστισαν στο Περιστέρι. Ο Πανελλήνιος εξακολούθησε να είναι εύστοχος και ο Μάντζαρης απλώς έγραψε το τελικό 75-65.

Τα δεκάλεπτα: 11-15, 33-27, 52-46, 75-65

Πανελλήνιος (Σκουρτόπουλος): Ξανθόπουλος 8, Παπαμακάριος 14(4), Μπέιλι 13(2), Καλαϊτζής, Κράμπενχοφτ 12, Σμιθ 15(3), Φράνσις 4, Όστοϊτς 9, Κομποδιέτας.
 Περιστέρι (Πεδουλάκης): Β. Μάντζαρης 19(4), Γούντγουορντ, Παπανικολάου 19(4), Α. Μάντζαρης 2, Σκοτ 11(1), Πέτρουλας, Βρκιτς 6, Λούμπι 2, Μαρίνος, Μότσνικ 6(2).