To έκανε ντέρμπι αλλά το πήρε

Ο Παναθηναϊκός έκανε ντέρμπι ένα δικό του παιχνίδι όμως τελικά έφυγε νικητής από τη Θεσσαλονίκη επικρατώντας του Άρη με 75-69.

Η ατμόσφαιρα στο Αλεξάνδρειο δεν θύμιζε σε τίποτα παλαιότερα ντέρμπι Άρη – Παναθηναϊκού, ο κόσμος στις εξέδρες ήταν λιγοστός ωστόσο το ξεκίνημα των «κιτρίνων» ήταν δυναμικό. Η ομάδα του Λευτέρη Σούμποτιτς έπαιξε καλή άμυνα, βρήκε λύσεις στο σκοράρισμα και ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτό προηγούμενη με 18-13 των «πράσινων». Η συνέχεια όμως ήταν πολύ διαφορετική…

Ο Παναθηναϊκός ήταν καταιγιστικός στη δεύτερη περίοδο και κατάφερε να προηγηθεί με +14 (27-41). Οι «πράσινοι» ήταν ασταμάτητοι από την περιφέρεια, δυνάμωσαν την άμυνά τους επιτρέποντας στον Άρη να σκοράρει μόλις εννιά πόντους και το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, τους βρήκε να έχουν το πόδι πατημένο στο… γκάζι.

Οι πρωταθλητές συνέχισαν την… παράστασή τους και στο τρίτο δεκάλεπτο. Πήραν λύσεις στο σκοράρισμα από πολλούς παίκτες, την ίδια στιγμή που ο Άρης αδυνατούσε να παρακολουθήσει στο σκορ. Το 61-44 της 3ης περιόδου ήρθε δια περιπάτου για το «τριφύλλι» και έδινε την εντύπωση πως ο Παναθηναϊκός έχει «καθαρίσει» την μπουγάδα.

Η επιστροφή του Άρη όμως στο ματς στην τέταρτη περίοδο ήταν μυθική. Οι «κίτρινοι» με περίσσιο πάθος και καλό μπάσκετ, εγκλώβισαν τους αντιπάλους τους που έδειχναν καλύτεροι μέχρι τότε και μείωσαν τη διαφορά ακόμα και στο καλάθι!

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα στο Αλεξάνδρειο θύμισαν ένα μεγάλο ντέρμπι και η ψυχραιμία και η κλάση του Διαμαντίδη καθώς και τα λάθη των γηπεδούχων στις κρίσιμες τελευταίες επιθέσεις, ήταν εκείνα που έγειραν την πλάστιγγα υπέρ των «πράσινων» (75-69).

Με 5 «βόμβες» από τα 6.75, δια χειρός Σλούκα, Μπάβτσιτς (2), Χαραλαμπίδη, Ταπούτου, ο Άρης «αιφνιδίασε» τον Παναθηναϊκό, ο οποίος επαναπαύτηκε, και με επιμέρους σκορ 20-7 μείωσε στο 34′ σε 68-64, ενώ περίπου ένα λεπτό πριν από τη λήξη πλησίασε σε 70-69. Στα 45” ο Μπατίστ ευστόχησε σε 1/2 βολές (71-69), ο Ουίντερς είχε την ευκαιρία από τα 6.75 να δώσει προβάδισμα στον Άρη, αλλά δεν βρήκε στόχο και τα πάντα τελείωσαν, καθώς ο Διαμαντίδης με λέι απ και ο Περπέρογλου με 2/2 βολές χάρισαν τη νίκη με 75-69 στην ομάδα τους.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 27-41, 44-61, 69-75
Διαιτητές: Χριστοδούλου, Μπήτης, Γεωργιάδης

ΑΡΗΣ (Λευτέρης Σούμποτιτς): Μπράουν 6 (1), Ουίντερς 9 (1), Ταπούτος 8 (2), Τσαϊρέλης, Χαραλαμπίδης 16 (4), Μπάβτσιτς 13 (1), Χρυσικόπουλος, Σλούκας 7 (1), Τόμας 10, Κουμπούρας.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζέλικο Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 2, Μάριτς, Περπέρογλου 14 (2), Μπατίστ 6, Φώτσης 4, Σάτο 12, Νίκολας 9 (1), Τσαρτσαρής 1, Διαμαντίδης 13 (3), Βουγιούκας 10, Καλάθης 2, Καϊμακόγλου 2.