Με φόρα από την Πόλη

Ο Ολυμπιακός επέβαλε από νωρίς τον ρυθμό του και κατάφερε να πάρει τη νίκη 79-61 απέναντι στον Πανελλήνιο στο ΣΕΦ.

Ο Ολυμπιακός επέβαλε από νωρίς τον ρυθμό του και κατάφερε να πάρει τη νίκη 79-61 απέναντι στον Πανελλήνιο στο ΣΕΦ. Οι «ερυθρόλευκοι» εμφανίστηκαν συγκεντρωμένοι στο παιχνίδι τους και πήραν από την αρχή του αγώνα σημαντική διαφορά, η οποία τους έδωσε την ευκαιρία να διαχειριστούν το παιχνίδι, όπως ακριβώς ήθελε ο Ντούσαν Ίβκοβιτς. Το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τον Ολυμπιακό στο +14 (28-14), ενώ η διαφορά έφτασε τους 20 πόντους, στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους να προηγούνται 48-28.

Στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, ο Θανάσης Σκουρτόπουλος προσπάθησε να αφυπνίσει τους παίκτες του και τα κατάφερε. Ο Πανελλήνιος παρουσιάστηκε βελτιωμένος στην έναρξη της τρίτης περιόδου και κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά, κλείνοντας την περίοδο στο -12 (62-50. Κάπου εκεί όμως σταμάτησε η αντεπίθεση της ομάδας των «ολυμπιονικών» και ο Ολυμπιακός ανέβασε και πάλι στροφές, μεγαλώνοντας τη διαφορά και παίρνοντας άνετα το ροζ φύλλο αγώνα στο φινάλε της αναμέτρησης (79-61).

Αυτή ήταν η 19η εφετινή νίκη για τον Ολυμπιακό, ο οποίος παραμένει αήττητος και μόνος πρώτος στον βαθμολογικό πίνακα (38 βαθμούς). Οι «ερυθρόλευκοι» πανηγύρισαν τη δέκατη εφετινή εντός έδρας νίκη. Από την άλλη πλευρά, ο Πανελλήνιος γνώρισε τη 13η εφετινή του ήττα και όγδοη εκτός έδρας και παρέμεινε στην δέκατη θέση της βαθμολογίας με 25 βαθμούς. Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης και των φιλοξενούμενων ήταν ο Φράνσις με 21 πόντους, ενώ για τον Ολυμπιακό ο Γλυνιαδάκης είχε 13 πόντους.