Πάτησε γκάζι στο φινάλε

Ο Πανελλήνιος ανέβασε στροφές στην τέταρτη περίοδο και πήρε τη νίκη 68-59 απέναντι στην ΑΕΚ.

Ο Πανελλήνιος ανέβασε στροφές στην τέταρτη περίοδο και πήρε τη νίκη 68-59 απέναντι στην ΑΕΚ. Οι «ολυμπιονίκες» κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση της Ένωσης, η οποία είχε προηγηθεί στο ημίχρονο με τρεις πόντους διαφορά (32-29), ενώ βρίσκονταν κοντά στο σκορ και στο φινάλε της τρίτης περιόδου (49-45).

Η ομάδα του Άγγελου Κορωνιού παρουσιάστηκε αρκετά μαχητική στην συγκεκριμένη αναμέτρηση, όμως έμεινε από δυνάμεις και λύσεις στην τελευταία περίοδο γνωρίζοντας μια ακόμα ήττα στο εφετινό πρωτάθλημα. Οι «κιτρινόμαυροι» γνώρισαν τη δωδέκατη εφετινή τους ήττα, που τους φέρνει και πάλι στη ζώνη του υποβιβασμού με ρεκόρ 4-12. Οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου από την πλευρά τους, κατάφεραν να εκμεταλλευτούν τον παράγοντα έδρα και πανηγύρισαν την πέμπτη εφετινή τους νίκη (5-11).

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Σμιθ με 20 πόντους, ενώ ο Φράνσις είχε 16 πόντους για τους νικητές. Από την πλευρά των ηττημένων, ο Νικολαΐδης είχε 14 πόντους, ενώ ο Χαρτ σημείωσε 13. Πλέον, ο Πανελλήνιος έχει πλεονέκτημα σε πιθανή ισοβαθμία με την ΑΕΚ στο τέλος της κανονικής περιόδου. Το “παρών” στις εξέδρες έδωσαν και περίπου 300 φίλοι της Ένωσης, οι οποίοι προσπάθησαν να βοηθήσουν τους φιλοξενούμενους, για να φτάσουν στην κατάκτηση της νίκης.