“Ροπαλιά” του Πανελλήνιου

Βαθμολογική ανάσα πήρε ο Πανελλήνιος καθώς νίκησε στο "Χαλκιοπούλειο" της Λαμίας τον Ηρακλή με 86-77.

Βαθμολογική ανάσα πήρε ο Πανελλήνιος καθώς στην 14η αγωνιστική της Α1 ανδρών νίκησε στο «Χαλκιοπούλειο» της Λαμίας τον Ηρακλή με 86-77.

Το ματς ήταν κρίσιμο και για τις δύο ομάδες, ωστόσο δεν εξελίχθηκε σε ντέρμπι, παρά μόνο στη 2η περίοδο. Οι γηπεδούχοι έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Ούντριχ (21 πόντους) και τον Φράνσις (18 πόντους και 5 ριμπάουντ), έχτισαν από την αρχή μια διαφορά τεσσάρων πόντων, που στο ημίχρονο έφτασε στους οκτώ. Ο «γηραιός» φάνηκε απειλητικός στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν με εύστοχα τρίποντα πήρε το προβάδιμα με 25-23 και 28-26, ωστόσο ο Φράνσις με οκτώ συνεχόμενους πόντους έφερε πάλι μπροστά τον Πανελλήνιο (39-35), που στο τέλος της 2ης περιόδου είχε πάρει πλέον για τα καλά το «πάνω χέρι» με 43-35.

Από εκεί και πέρα, οι «Ολυμπιονίκες» δεν βρέθηκαν πίσω στο σκορ. Μπορεί ο Ηρακλής να πλησίασε κάποια στιγμή και πάλι στο καλάθι (45-43), ωστόσο η 3η περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Πανελλήνιο να προηγείται με 12 πόντους διαφορά (67-55). Μοιραία στην 4η περίοδο το μόνο που είχαν να κάνουν οι παίκτες του Σκουρτόπουλου ήταν να διατηρήσουν μια διαφορά ασφαλείας και το πέτυχαν, πανηγυρίζοντας στο τέλος τη νίκη με 86-77.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 43-35, 67-55, 86-77
Διαιτητές: Αναστόπουλος, Μπίτης, Ανδρικόπουλος

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Ξανθόπουλος 3 (1), Μπέιλι 9, Κράμπενχοφτ 4, Σμιθ 17 (1), Καραθανάσης, Σκλάβος 6, Ούντριχ 21 (2), Φράνσις 18, Όστοϊτς 2, Κομποδιέτας 6 (2)

ΗΡΑΚΛΗΣ (Γιώργος Καλαφατάκης): Πίτερς 4, Μπόουλντιν 14 (1), Δεμερτζής, Παπανικολόπουλος 2, Τζάζβιν 18, Πέτροβιτς 14 (3), Δέσπος, Κόλεμαν 5 (1), Ηλιάδης 11 (3), Εϊτουταβίτσιους 9 (1), Λαμπρόπουλος