Σπουδαία νίκη για το Μαρούσι

Αν και είχε προηγηθεί ακόμη και με 13 πόντους, το Μαρούσι πέτυχε μία... αγχωτική νίκη με 81-79 επί του Περιστερίου στο κλειστό του Αγίου Θωμά, στο πλαίσιο της 13ης και τελευταίας αγωνιστικής για τον πρώτο γύρο της Α1 ανδρών στο μπάσκετ.

Αν και είχε προηγηθεί ακόμη και με 13 πόντους, το Μαρούσι πέτυχε μία… αγχωτική νίκη με 81-79 επί του Περιστερίου στο κλειστό του Αγίου Θωμά, στο πλαίσιο της 13ης και τελευταίας αγωνιστικής για τον πρώτο γύρο της Α1 ανδρών στο μπάσκετ.

Αυτή ήταν η 7η νίκη της ομάδας των βορείων προαστίων της Αθήνας σε 12 αναμετρήσεις, αφού την ερχόμενη Τετάρτη (19/1) θα διεξαχθεί ο εκτός έδρας αγώνας του Αμαρουσίου με την ΑΕΚ για τη 12η αγωνιστική, που είχε μετατεθεί. Το σύνολο του Αργύρη Πεδουλάκη ολοκλήρωσε με 6 νίκες-7 ήττες τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος.

Χωρίς πόντο έμειναν στα πρώτα 4 λεπτά της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι, την ώρα που το Περιστέρι προηγήθηκε 0-10, αλλά και 8-18 στο 9ο λεπτό. Στο διάστημα που απέμενε μέχρι τη λήξη της πρώτης περιόδου, το Μαρούσι μείωσε σε 14-18. Στο 14ο λεπτό, το Μαρούσι πήρε τα «ηνία» με τρίποντο του Κλεμέντε (26-25). Η συνέχεια ανήκε στο Μαρούσι, που προηγήθηκε 41-30 χάρη σε 15 πόντους του Νταβίντ Ουέρτας (41-32 το ημίχρονο), ενώ ο Αλέκος Πέτρουλας είχε σημειώσει επίσης 15 πόντους για τους φιλοξενούμενους.

Το τρίποντο του Κογιαντίνοβιτς και 2/2 βολές από τον Χαριτόπουλο επέτρεψαν στο Μαρούσι να προηγηθεί με 13 πόντους (49-36) στο 23ο λεπτό. Γι’ ακόμη μία φορά, όμως, οι παίκτες του Βαγγέλη Αλεξανδρή «επέτρεψαν» στον αντίπαλο να ξαναμπεί στο παιχνίδι (59-56) στο 30′.

Το +10, μετά από σερί 7-0 (66-56), έδειχνε πως το Μαρούσι είχε βάλει πλώρη για το θετικό αποτέλεσμα. Όμως, Μπάγκαριτς και Χαριτόπουλος έφτασαν τα 5 φάουλ, απουσίες που άφησαν «λαβωμένους» τους γηπεδούχους. Κι ενώ το σκορ ήταν 73-72, με εναπομείναντα χρόνο 52″, ο Κλεμέντε ευστόχησε σε τρίποντο, σουτ που ουσιαστικά έκρινε και το νικητή. Έστω κι αν μετά το 76-72, το Περιστέρι μείωσε -με καλάθι του Παπανικολάου- (76-74) στα 16″.

Ο Ουέρτας ήταν εύστοχος σε 2/2 βολές (78-74). Ο Τσιάκος πάλι από τη γραμμή του φάουλ κράτησε «ζωντανό» το Περιστέρι (78-76) και ο Ουέρτας με ακόμη δύο βολές διαμόρφωσε το 80-76. Και τότε 4″ πριν τη λήξη, ο Μάντζαρης «πάγωσε» το κλειστό του Αγίου Θωμά, ευστοχώντας έξω από τα 6.75 (80-79).

Ο Αλεξανδρής πήρε τάιμ άουτ και, με την είσοδο των δύο ομάδων στο παρκέ, ο Γκαγκαλούδης κέρδισε φάουλ, ευστόχησε σε μία βολή, αλλά ο Σκοτ ήταν άστοχος για το Περιστέρι, με αποτέλεσμα να παραμείνει το 81-79.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 41-32, 59-56, 81-79
Διαιτητές: Γκόντας-Καρακατσούνης-Καλδίρης

ΜΑΡΟΥΣΙ (Βαγγέλης Αλεξανδρής): Μπάγκαριτς 9, Ακεψιμαϊδης 2, Ουέρτας 22(3), Χαριτόπουλος 7, Γκαγκαλούδης 11 (1), Βαβάτσικος, Κλεμέντε 11 (1), Κογιαντίνοβιτς 7 (1), Σιαμανδούρας 2, Κόμματος 10 (2)
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Αργύρης Πεδουλάκης): Μάντζαρης Β. 10 (3), Κινγκ 17, Παπανικολάου 7, Μάντζαρης Α., Σκοτ 11 (3), Τσιάκος 6, Πέτρουλας 10, Λούμπι 15, Μότσνικ 3 (1)