Έκανε πλάκα ο ΠΑΟΚ

Με ηγέτη τον Γκετσέφσκι (18 π.), ο ΠΑΟΚ συνέτριψε 92-55 την Καβάλα στην Πυλαία, στη 13η και τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου της Α1.

Με ηγέτη τον Γκετσέφσκι (18π.), ο ΠΑΟΚ συνέτριψε 92-55 την Καβάλα στην Πυλαία, στη 13η και τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου της Α1 ανδρών στο μπάσκετ. Ο «Δικέφαλος του Βορρά», που δεν είχε τους φιλάθλους στο πλευρό του, λόγω τιμωρίας, πανηγύρισε την 7η νίκη του, ενώ η Καβάλα γνώρισε την 6η ήττα της.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 12-2 και, με «αιχμές του δόρατος» στην επίθεση τους Γκετσέφσκι, Γκρέι, Ντόζιερ και Λάζαρο Παπαδόπουλο, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +11 (22-11). Ο πρώτος σημείωσε 15 πόντους μέχρι το ημίχρονο και ήταν αδιαμφισβήτητα ο κορυφαίος του «Δικέφαλου του Βορρά». Για την Καβάλα, ο Σίμονς πέτυχε 9 πόντους, 8 πρόσθεσε ο Παλάσιο και 6 ο Γιόροβιτς, αλλά το σύνολο του Δημήτρη Πρίφτη δεν μπορούσε ν’ ακολουθήσει τον αντίπαλό του, ο οποίος έπαιζε σαφώς πιο ομαδικά.

Κυρίως στη ρακέτα, οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο με 23 ριμπάουντ έναντι 13 της Καβάλας και τους Ντόζιερ (6ρ.), Παπαδόπουλο (5ρ.) κυρίως να κερδίζουν τις μάχες. Το +20 (46-26) στην ανάπαυλα του ημιχρόνου έμοιαζε διαφορά μη αναστρέψιμη από την Καβάλα.

Με την άμυνα πάνω στον Μιλτ Παλάσιο να εξουδετερώνει τον… συνήθη ύποπτο της Καβάλας, ο προπονητής του ΠΑΟΚ, Σούλης Μαρκόπουλος, είχε την ευκαιρία να ξεκουράσει τους βασικούς στο δεύτερο 20λεπτο. Αρχικά, η Καβάλα μείωσε σε 50-36 με πρωταγωνιστή τον Γιόροβιτς.

Όμως, ο Σέρβος έφτασε τα 4 φάουλ, ο Παλάσιο δέχτηκε τεχνική ποινή και έφτασε επίσης τα 4, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο οι γηπεδούχοι με τους Μάρσαλ και Παπαδόπουλο (66-43) (+23), ενώ στο 30΄ ο «Δικέφαλος του Βορρά» προηγήθηκε με 68-49. Η Καβάλα δεν μπόρεσε ν’ ακολουθήσει τον φρενήρη ρυθμό του ΠΑΟΚ στο 4ο δεκάλεπτο και το 76-53 έγινε… 92-53, πριν το τελικό 92-55.

Τα δεκάλεπτα: 22-11, 46-26, 68-49, 92-55
Διαιτητές: Γκόντας-Μπήτης-Πουρσανίδης Κ.

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Μάρσαλ 13 (1), Αράπης 2, Αποστολίδης 9 (1), Δέδας 7 (1), Ντόζιερ 12, Γκρέι 10 (1) Παπαδόπουλος 13, Γιαννακίδης 2, Καλλές 4, Γκετσέφσκι 18 (2), Καλαμπάκας 2.
ΚΑΒΑΛΑ (Δημήτρης Πρίφτης): ΜακΙντος 8, Παλάσιο 13, Κοστόφ 2, Χαφ 2, Σίμονς 16, Γεωργάκης, Γιόροβιτς 14 (2), Καραποστόλου, Αγγελόπουλος