Πέρασε από το Ιβανόφειο το Μαρούσι

Μια σπουδαία νίκη απέναντι στον Ηρακλή κατέφερε να πάρει το Μαρούσι με σκορ 68-59 και να φύγει με τους πολύτιμους βαθμούς από το Ιβανόφειο.

Οι παίκτες του Βαγγέλη Αλεξανδρή διέθεταν κάτι που δεν το είχαν εκείνοι του Ρούσο. Με καθαρό μυαλό και τον Φίλιξ Κογιαντίνοβιτς να του δείχνει το δρόμο, «καθάρισαν» όλες τις κρίσιμες φάσεις του τελευταίου κρίσιμου τρίλεπτου του αγώνα και έτσι κατάφεραν να φτάσουν στο επιθυμητό αποτέλεσμα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο «γηραιός» κατάφερνε να κρατά το προβάδισμα στο σκορ -αν και μικρό- με πρωτοστάτες τους Κοπρίβιτσα και Δεμερτζή. Οι φιλοξενούμενοι διατηρούνταν σε κοντινή απόσταση (13-11, α΄ δεκ.), αλλά στη συνέχεια πάτησαν το γκάζι, ισοφάρισαν (21-21) με τον Ουέιντεν και από εκεί και πέρα έδειξαν να παίρνουν το παιχνίδι στα χέρια τους. Με ομαδική προσπάθεια έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 29-23 και με τους Χουέρτας και Κόμματο να. κάνουν παιχνίδι προηγήθηκαν και με 10 πόντους (34-44).

Με τον Δεμερτζή και τον Κοπρίβιτσα να. συνέρχονται, οι γηπεδούχοι έκαναν την προσπάθεια του στις αρχές της τελευταίας περιόδου και ο Πέτροβιτς έφερε το παιχνίδι στα ίσα όταν έγραψε το 48-48 και η εικόνα δεν άλλαξε μέχρι το 37΄ 53-54). Τότε, ο Κογιαντίνοβιτς πήρε το όπλο του και με δικό του τρίποντο (53-57) ξεκίνησε η αντεπίθεση του Αμαρουσίου. Ο Χαριτόπουλος έβαλε κι εκείνος το χεράκι του, όπως και ο Γκαγκαλούδης (56-64) και η νίκη ήρθε φυσιολογικά για τους φιλοξενούμενους.

Τα δεκάλεπτα: 13-11, 23-29, 39-44, 59-68

Ηρακλής (Ρούσο): Μπόουλντιν 4, Δεμερτζής 10, Παπανικολόπουλος 5 (1), Τζάζβίν 1, Πέτροβιτς 7, Κοπρίβιτσα 12, Δέσπος 4, Ειτουταβίτσιους 4, Λαμπρόπουλος 12 (1)
Μαρούσι (Ρούσο): Μπόγιτς 10, Νοέας, Μπάγκαριτς 8, Ακεψιμαΐδης, Ουέρτας 9 (2), Χαριτόπουλος 7 (1), Γκαγκαλούδης 9 (1), Γουίντεν 5 (1), Κογιαντίνοβιτς 8 (1), Κόμματος 12 (2)