Εδώ είναι Πυλαία!

Σε ένα συγκλονιστικό ματς ο εξαιρετικός ΠΑΟΚ επικράτησε 76-71 του Ολυμπιακού στην Πυλαία για την 14η αγωνιστική της Α1 και υποχρέωσε τους πρωταθλητές Ελλάδας στην πρώτη τους φετινή ήττα στο πρωτάθλημα.

Σε ένα συγκλονιστικό ματς ο εξαιρετικός ΠΑΟΚ επικράτησε 76-71 του Ολυμπιακού στην Πυλαία για την 14η αγωνιστική της Α1 και υποχρέωσε τους πρωταθλητές Ελλάδας στην πρώτη τους φετινή ήττα στο πρωτάθλημα. Κορυφαίος για τον «Δικέφαλο του Βορρά» ο Χαραλαμπίδης με 15 πόντους, ενώ από 13 πέτυχαν οι Παπαδόπουλος και Χαριτόπουλος. Από τους “ερυθρόλευκους” ξεχώρισαν οι Σπανούλης και Πρίντεζης με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο ματς και σχεδόν σε όλη τη διάρκεια της πρώτης περιόδου πήγαν χέρι-χέρι στο σκορ. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 15-11 στο 6′, όμως η απάντηση του ΠΑΟΚ ήταν άμεση και η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 20-21.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τις λάθος επιλογές του Ολυμπιακού στην επίθεση και με σερί 5-0, πήραν το προβάδισμα (25-21). Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να είναι κακοί επιθετικά, με τον «Δικέφαλο του Βορρά» να φτάνει ακόμα και στο +5 (37-32). Από εκεί και πέρα όμως οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου αναλώθηκαν σε άστοχες προσπάθειες και οι Πειραιώτες με σερί 5-0 ισοφάρισαν σε 37-37. Ο Λάζαρος Παπαδόπουλος ωστόσο δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα του να κλείσει το ημίχρονο με πλεονέκτημα δύο πόντων (39-37).

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του ματς δεν άλλαξε. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να είναι κακός τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά, πράγμα το οποίο εκμεταλλεύτηκαν οι παίκτες του ΠΑΟΚ και κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα  (46-41). Οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν να αντιδράσουν και να πάρουν κεφάλι στο σκορ, χωρίς όμως αποτέλεσμα αφού το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με το σκορ στο 55-54.

Στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου το σκηνικό δεν άλλαξε. Ο Ολυμπιακός παρότι αντιμετώπιζε μεγάλο πρόβλημα στα ριμπάουντ κατάφερε να τρέξει σερί 5-0 και να πάρει ύστερα από πολύ ώρα το προβάδισμα (60-61). Από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες αναλώθηκαν σε άστοχες προσπάθειες και αβίαστα λάθη. Δύο λεπτά πριν τη λήξη, ο Παπαδόπουλος έδωσε ξανά το προβάδισμα (68-67). Σε εκείνο το σημείο οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έχασαν την συγκέντρωση τους ενώ και ο ίδιος ο κόουτς των «ερυθρολεύκων» δέχτηκε τεχνική ποινή, καθώς διαμαρτυρήθηκε για αντιαθλητικό φάουλ πάνω στον Σερμαντίνι και ουσιαστικά ελαχιστοποίησε τις πιθανότητες για να φύγει ο Ολυμπιακός με το «διπλό» από την Πυλαία, με τον ΠΑΟΚ να φτάνει στη νίκη με το τελικό 76-71.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 39-37, 55-54, 76-71.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Κασελάκης 4, Χαραλαμπίδης 15 (2), ΜακΓκραθ 10 (1), Θεοδωράκος, Τσαϊρέλης 10, Δέδας 8 (2), Παπαδόπουλος 13 (10 ριμπ.), Καλλές 3, Χαριτόπουλος 13 (1).

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 4, Άντιτς 2, Σπανούλης 17 (2 3π., 8ασ.), Σερμαντίνι 4, Σλούκας 9, Γκετσεβίτσιους, Πρίντεζης 16 (2), Παπανικολάου 6 (1), Μάντζαρης 3 (1), Γεωργάκης.