Δεύτερη νίκη για την Ελευσίνα

Με κορυφαίο τον Νίκο Λιακόπουλο, ο Πανελευσιακός πήρε σημαντική νίκη επί του Ηλυσιακού με 96-84 πετυχαίνοντας την δεύτερη νίκη του στην Α1.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ και το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς πλευρά. Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα της Ελευσίνας ξεκίνησε πιο δυνατά και προηγήθηκε με 29-25. Ο Ηλυσιακός απάντησε άμεσα και μείωσε σε 38-34, αλλά ο Πανελευσινιακός ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο στο +8 (46-38).

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι πάτησαν γκάζι και έφεραν το παιχνίδι στα ίσια ισοφαρίζοντας σε 52-52 αλλά το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Πανελευσινιακό στο +2 (60-58).

Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι έκλεισαν την άμυνά τους και με τους Λιακόπουλο και Παπανικολόπουλο να “πυροβολούν”, πήραν κεφάλι στο σκορ και έφτασαν στο +15 (78-63). Η ομάδα του Γιώργου Σκαραφίγκα κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 96-84 επί του Ηλυσιακού που πάλεψε ως το τέλος.

Δεκάλεπτα: 22-23, 46-38, 60-58, 96-84