Άνετη νίκη για τον Κολοσσό

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα, ο Κολοσσός Ρόδου επικράτησε 78-64 του Ίκαρου Καλλιθέας.

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα, ο Κολοσσός Ρόδου επικράτησε 78-64 του Ίκαρου Καλλιθέας. Οι Ροδίτες επέβαλαν από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης τον ρυθμό τους και κατάφεραν να φτάσουν τις 13 νίκες στο εφετινό πρωτάθλημα, παραμένοντας στην πρώτη τριάδα του πρωταθλήματος της Α1 Ανδρών.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα έξι πόντων (20-14) στο φινάλε της πρώτης περιόδου, όμως στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές και κατάφεραν να πλησιάσουν στο σκορ (35-30). Στην επανάληψη οι παίκτες του Κώστα Φραγκιά ανέβασαν στροφές και κατάφεραν να χτίσουν διαφορά ασφαλείας (56-43) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Η αναμέτρηση μετατράπηκε σε τυπική διαδικασία στο τελευταίο δεκάλεπτο, όπου οι Ροδίτες κλήθηκαν να διατηρήσουν το προβάδισμα στο σκορ.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Χόπσον με 20 πόντους για τους νικητές, ενώ τον ακολούθησε ο Χάτεν με 13. Από την πλευρά των ηττημένων ο Μπάξτερ είχε 16 πόντους. Ο Κολοσσός έφτασε τους 29 βαθμούς, όσους και οι «δυο αιώνιοι» που έχουν από ένα ματς λιγότερο. Στους 19 βαθμούς ο Ίκαρος, ο οποίος έμεινε στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας.

Οι πόντοι:

Κολοσσός Ρόδου (Φραγκιάς): Λιακόπουλος 11, Χάτεν 13, Πάνος 2, Γεωργαλής 6, Ασημακόπουλος 3, Μπόικιν 6, Χαρίσης 6, Τσάμης 11, Χόπσον 20, Κομποδιέτας, Αυγενικός.

Ίκαρος Καλλιθέας (Σκουρτόπουλος): Σκορδίλης 6, Μπάξτερ 16, Κουμπούρας 4, Καράμπουλας 10, Τσιάρας 3, Βασίλιεβιτς 3, Μπέινς 17, Μπεκ, Λιούμπισιτς 5.