Απόλυτη επιτυχία για Λαύριο (video)

Το Λαύριο επικράτησε 79-67 του Αρκαδικού παίρνοντας όχι μόνο τη νίκη που χρειαζόταν αλλά υπερκαλύπτοντας και τη διαφορά της ήττας του πρώτου αγώνα (-8).

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο (21-21)  οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη ανέβασαν στροφές στην άμυνα και κρατώντας τους Αρκάδες στους 19 πόντους για τα επόμενα 20 λεπτά, κατάφεραν και προηγήθηκαν 56-40 στο 30ο λεπτό.

Ο Αρκαδικός πάλευε πλέον για τη διαφορά, μη μπορώντας όμως να πλησιάσει περισσότερο από τους 11 πόντους (68-57). Το τελικό 79-67 έδωσε στους νεοφώτιστους την 7η νίκη τους (7-15), ενώ κράτησε τον Αρκαδικό στην «ουρά» μαζί με την Καβάλα με ρεκόρ 5-17.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 40-31, 56-40, 79-67

Λαύριο (Σερέλης): Κρούμπαλι 27, Κέσελ 8, Νίξον 15, Μπάρλος, 2, Μπολντς 13, Γιναγκ 3, Σακελλαρίου 3, Περράκης 5, Μπιρούτα 3

Αρκαδικός (Καστρίτης): Καββαδάς 8, Βαν Οστρουμ 11, Νοουτίνεν 15, Λι 11, Λίτζιον 12, Τζόουνς 5, Στεφανίδης 1, Καλλινικίδης 4