«Πέταξε» το Περιστέρι

Με οδηγούς τους Ρόμπι (24π.) και Παπαντωνίου (18π.) το Περιστέρι επικράτησε του ΠΑΟΚ με 73-63 στο «Α. Παπανδρέου», στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής.

Με οδηγούς τους Ρόμπι (24π.) και Παπαντωνίου (18π.) το Περιστέρι επικράτησε του ΠΑΟΚ με 73-63 στο «Α. Παπανδρέου», στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής. Έτσι, η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη επέστρεψε στις νίκες, την ώρα που εκείνη του Σούλη Μαρκόπουλου αν και είχε την ευκαιρία να κάνει την ανατροπή στην τρίτη περίοδο, όπου είχε πλησιάσει (48-44) χάρη στον Ντικούδη, τα… γκρέμισε όλα με την επιμονή της να σουτάρει από τα 6.75, απ’ όπου ήταν απελπιστικά άστοχη όμως (3/21 τρίποντα).

Με Μπόατεγκ και Ρόμπι να τους καθοδηγούν οι «κυανοκίτρινοι» προηγήθηκαν με 8-3 και με τους δυο τους να συνεχίζουν να κρατούν τα ηνία έφτασαν και σε νταμπλ σκορ (14-7). Ο Καλαμπόκης ήταν εκείνος που πήρε πρωτοβουλίες στην επίθεση και με δικούς του πόντους οι Θεσσαλονικείς μείωσαν και έκλεισαν το δεκάλεπτο ευρισκόμενοι πίσω τέσσερις πόντους (21-17).

Ο ρυθμός του παιχνιδιού είχε πέσει και το σκορ είχε κολλήσει στο 21-17. Το πάρτι του Ρόμπι συνεχίστηκε όμως,με τον παίκτη να φτάνει τους 19 πόντους (33-23), ενώ απ’ την άλλη ο… ανταγωνιστής του ήταν ο Καλαμπόκης. Παράλληλα, έπαιρνε σημαντικές βοήθειες τόσο από τον Μπόατεγκ, όσο και από τον Παπαντωνίου (36-24, 18΄). Μέσα σε δύο λεπτά ο ΠΑΟΚ πέτυχε μόλιθς έναν πόντο και το ημίχρονο έκλεισε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 40-25.

Στην επανάληψη, οι δύο ομάδες έμειναν χωρίς πόντο επί τρία λεπτά, αλλά μετά απ’ αυτό ο ΠΑΟΚ επανήλθε και με επιμέρους σκορ 2-10 χάρη στον Δήμο Ντικούδη -ο οποίος έφτασε τους 11 πόντους- έκανε το σκορ 42-35. Σε ρόλο συμπαραστάτη του είχε τον Γκίντενς και έτσι μείωσε στους τέσσερις (44-40, 48-44) με το επιμέρους σκορ του να έχει φτάσει το 8-19. Το Περιστέρι «απάντησε» με σερί 8-0 και έστειλε τη διαφορά στους 12 πόντους (56-44) και εκεί ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος.

Το ξεκίνημα της ομάδας του Μαρκόπουλου στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν κάκιστο όμως. Είχε πέσει σε λήθαργο και… σπάζοντας και τα καλάθια ταυτοχρόνως η ψαλίδα άνοιξε κι άλλο (60-44). Πάντως, ούτε οι «κυανοκίτρινοι» βρίσκονταν σε μεγάλη φόρμα. Οι Θεσσαλονικείς έδειχναν ανήμποροι να αντιδράσουν και παρότι έριξαν λίγο τη διαφορά (67-55, 37΄) με ένα τρίποντο του Αράπη αρχικά και με τον Αντριουσκεβίτσιους (68-56, 38΄) και ξανά με τον Αράπη μετά (68-58, 39΄), οι Σκοτ και Ρόμπι «απάντησαν» και έκαναν το 72-58 (15΄΄). Ο Μότνσικ ήταν εκείνος που διατήρησε τη διαφορά μετά από τρεις πόντους του Καλαμπάκα (73-61) και ο Στίγκερς απλώς έγραψε το τελικό 73-63.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 40-25, 56-44, 73-63

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Παπαντωνίου 18(2), Γιαννόπουλος, Μπόατενγκ 7, Σκοτ 12, Έντουαρντς, Πέτρουλας 1, Ρόμπι 24(2), Μότσνικ 11.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Γκίντενς 7(1), Στίγκερς 2, Αράπης 4(1), Γκόρι 10, Ντικούδης 11, Καλαμπάκας 15, Αντριουσκεβίτσιους 1, Γιαννακίδης 7, Καλαμπάκας 6(1).