Κολοσσός – Άρης 83-72: Νίκη παραμονής και…βλέψης στα πλει οφ

Ο Άρης συνέχισε χωρίς νίκη για τέταρτη συνεχόμενη αγωνιστική.

Με αποφαστικότητα στο τελευταίο δεκάλεπτο και τετράδα διψήφιων σκόρερ, ο Κολοσσός «λύγισε» την αντίσταση του Άρη, τον οποίο νίκησε (83-72), στην Ρόδο και εξασφάλισε μαθηματικά την παραμονή του στην Βasket League. O Κολοσσός έφτασε τις 7 νίκες, σε αντίθεση με τον Άρη που παραμένει στάσιμος στις 6 νίκες για τέταρτη  συνεχόμενη αγωνιστική. Ο Άρης γιόρτασε σήμερα την 24η επέτειο κατάκτησης του Κυπέλλου Κόρατς, με την νίκη στον δεύτερο τελικό, στην Πούρσα, όταν ανέτρεψε την διαφορά των 11 πόντων από την ήττα του πρώτου τελικού και είχε επικρατήσει με 18 πόντους στην έδρα της Τόφας
 Ο Κολοσσός…νίκησε στα τρία από τα τέσσερα δεκάλεπτα

Οι γηπεδούχοι ήταν παραγωγικότεροι στο πρώτο, στο τρίτο και στο τέταρτο δεκάλεπτο και δεν έχασαν σε κανένα σημείο του αγώνα, το προβάδισμα του σκορ. Ο Άρης σημείωσε επιμέρους σκορ 20-23 στην δεύτερη περίοδο και μείωσε μέχρι τους δυο πόντους (42-40) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, αλλά στην επανάληψη, η ανταγωνιστικότητα του κυμάνθηκε σε χαμηλά επίπεδα και είχε ως αποτέλεσμα, η διαφορά να φτάσει στο συν 14 (58-44) στο 28’, με δυο βολές του Ζάρα. Οι παίκτες του Καμπερίδη μείωσαν μέχρι τους 5 πόντους 62-57, αλλά το εύστοχο τρίποντο του Άντριτς στο 32’, έγραψε το 67-57 και ουσιαστικά η αντεπίθεση του Άρη ήταν μικρής διάρκειας και έμεινε ανολοκλήρωτη, καθώς εκτός των Μιλόσεβιτς και Τσάλμερς, δεν υπήρξε επιθετικός πλουραλισμός.

Δεκάλεπτα: 22-17, 42-40, 62-51, 83-72