Με σβηστές… μηχανές 4Χ4 ο Παναθηναϊκός

Τέταρτη νίκη και μάλιστα εξαιρετικά εύκολη για τον Παναθηναϊκό που χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα πέρασε άνετα από το εμπόδιο του Ιωνικού στο κλειστό της Νίκαιας κερδίζοντας με 79-53.

Μετα από ένα πρώτο αμφίρροπο δεκάλεπτο οι ”πράσινοι”ανέβασαν ρυθμούς, εκμηδένισαν την περιφερειακή απειλή (οι γηπεδούχοι είχαν 4/24 τρίποντα) και αφού προηγήθηκαν με 40-28 στο ημίχρονο έφτασαν χωρίς προβλήματα στη νέα νίκη παρότι ο Γιώργος Βόβορας κράτησε εκτός αγώνα για λόγους ξεκούρασης τους Παπαπέτρου-Σαντ Ροος.

Ο Νέντοβιτς με 18 πόντους ήταν ο ηγέτης του Παναθηναϊκού στην επίθεση αλλά το παιχνίδι τελείωσε με ένα αστερίσκο:

Στα μισά της τρίτης περιόδου αποχώρησε τραυματίας στον αστράγαλο ο Ζακ Ογκαστ και περισσότερες λεπτομέρειες για την κατάσταση του θα γίνουν γνωστές αύριο.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Αγγέλου): Σμιθ 15 (6/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5 λάθη), Πρίτζετ (0/5 σουτ), Χάμοντς 5 (1/5 τρίποντα, 3 ασίστ), Χόλογουελ 12 (1), Τουντζιαράκης (0/3 σουτ), Πετρόπουλος (0/4 σουτ), Βλάχος, Φιτζπάτρικ 11 (9 ριμπάουντ), Μουχαϊμίν (0/3 δίποντα, 0/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Χουγκάζ 10 (5 ριμπάουντ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Βόβορας): Μακ 8 (4 ασίστ), Παπαγιάννης 8 (4/10 δίποντα), Κασελάκης 4 (6 ριμπάουντ), Νέντοβιτς 18 (2/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5/5 βολές, 4 ασίστ), Γουάιτ 4 (4 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 5 (1), Όγκαστ 2, Βουγιούκας 1, Καλαϊτζάκης 6 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φόστερ 5 (1), Μήτογλου 12 (6/7 δίποντα, 0/1 βολή, 5 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Μπεντίλ 6 (5 ριμπάουντ).