Τριάδα “φωτιά” για τον Προμηθέα, 73-69 τον Ιωνικό

Αγραβάνης, Λίποβι και Μάντζαρης ήταν "όλα τα λεφτά" για τον Προμηθέα, ο οποίος άντεξε στην αντεπίθεση του Ιωνικού στην τελευταία περίοδο και πήρε τη νίκη.

Αγραβάνης, Λίποβι και Μάντζαρης ήταν “όλα τα λεφτά” για τον Προμηθέα, ο οποίος άντεξε στην αντεπίθεση του Ιωνικού στην τελευταία περίοδο και πήρε τη νίκη.

Μετά από μια πρώτη περίοδο την οποία παίχτηκε… κάτι σαν μπάσκετ (16-7), ο Προμηθέας πήρε τα ηνία του αγώνα και αφού ανέτρεψε το σκορ στο ημίχρονο (32-33), πήρε διψήφια διαφορά στο 30΄ με το επιμέρους 13-24 της τρίτης περιόδου. Ο Ιωνικός επέστρεψε και διεκδίκησε το παιχνίδι ως το τέλος, όμως ο Προμηθέας άντεξε και επιστρέφει στην Πάτρα με τη νίκη.

Για τους νικητές ο Λίποβι ήταν πρώτος σκόρερ με 20 πόντους, ο Αγραβάνης έκανε εντυπωσιακό νταμπλ-νταμπλ με 15 πόντους και 14 ριμπάουντ, ενώ θετικότατος ήταν και ο Μάντζαρης με 17 πόντους (3/5 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 7 ασίστ).

Για τον Ιωνικό καλύτεροι ήταν οι Τζόουνς με 22 πόντους, Σίμπσον με 14 και Σακελλαρίου με 12.