Περίπατος για τον Προμηθέα (video)

Την τέταρτη νίκη του πανηγύρισε στο πρωτάθλημα ο Προμηθέας, καθώς επιβλήθηκε εύκολα των Τρικάλων με 84-67.

Την τέταρτη νίκη του πανηγύρισε στο πρωτάθλημα ο Προμηθέας, καθώς επιβλήθηκε εύκολα των Τρικάλων με 84-67. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Κλαρκ με 19 πόντους, ενώ για ακόμα ένα ματς ο Μπάρλοου ήταν ο κορυφαίος των Τρικάλων (19 π.-5 ριμπ-4 ασίστ ).

Οι Πατρινοί με όπλο τους το περιφερικό σουτ έδειξαν από την αρχή του αγώνα τις προθέσεις τους. Με 6/10 τρίποντα κατάφεραν από νωρίς να “χτίσουν” διαφορά 17 πόντων (26-9) και να πάρουν το πάνω χέρι του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι κυρίως με ατομικές προσπάθειες φρόντισαν να επανέλθουν στο ματς και από τους 7 πόντους που είχαν σημειώσει στο πρώτο δεκάλεπτο τελείωσαν το ημίχρονο με 29 και τη διαφορά κάτω από τους 10 (38-29).

Ο Φαγιέ που είχε 4/4 τρίποντα στην αρχή, στη συνέχεια σίγησε, αλλά αυτό δεν στοίχισε στην ομάδα του. Οι γηπεδούχοι “έσφιξαν” την άμυνα τους και διατήρησαν σε υψηλά επίπεδα τα ποσοστά τους. Οι καλές συνεργασίες έφεραν και εύκολα καλάθια, με αποτέλεσμα η διαφορά να εκτοξευτεί πάνω από τους 20 και να παραμείνει περίπου σε αυτά τα επίπεδα μέχρι το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 19-7, 38-29, 65-43, 84-67