Στο… κόκκινο το ντέρμπι

Η ΑΕΚ τρεις μέρες μετά τον Παναθηναϊκό, έβαλε δύσκολα και στον Ολυμπιακό, όμως οι Πειραιώτες κατάφεραν στο τέλος, έπειτα από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, να κάμψουν την αντίσταση της (83-77) και να πάρουν τη νίκη για τη 17η αγωνιστική της Basket League.

Η ΑΕΚ τρεις μέρες μετά τον Παναθηναϊκό, έβαλε δύσκολα και στον Ολυμπιακό, όμως οι Πειραιώτες κατάφεραν στο τέλος, έπειτα από ένα συναρπαστικό παιχνίδι,  να κάμψουν την αντίσταση της (83-77) και να πάρουν τη νίκη για τη 17η αγωνιστική της Basket League.

Η Ένωση έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Μενσά – Μπονσού κοίταξε στα… μάτια τον Ολυμπιακό μέχρι τα τελευταία λεπτά του ματς, όμως λίγο η εξαιρετική άμυνα των «ερυθρόλευκων» και λίγο ο ασταμάτητος Σπανούλης, έφεραν τελικά τη νίκη για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

Ο αρχηγός του Ολυμπιακού τελείωσε το ματς με 21 πόντους, 12 ασίστ και 4 ριμπάουντ, ενώ ο Πρίντεζης πρόσθεσε 11 πόντους. Καθοριστικοί για τους «Πειραιώτες» στο φινάλε Σλούκας και Καββαδάς (στην άμυνα). Από την ΑΕΚ ο Μενσά – Μπονσού σταμάτησε στους 24 πόντους, 13 πέτυχε ο Χέρστον, ενώ 12 πρόσθεσε ο Αθηναίου.

Όσον αφορά τώρα το παιχνίδι, ο Ολυμπιακός επιχείρησε να πάρει τα ηνία από το ξεκίνημα και προηγήθηκε με 7-1, όμως η ΑΕΚ αντέδρασε άμεσα και το πρώτο δεκάλεπτο τη βρήκε να προηγείται με 20-19. Στη δεύτερη περίοδο η εικόνα του ματς δεν άλλαξε. Οι Πειραιώτες συνέχισαν να μην έχουν ενέργεια, κάτι το οποίο εκμεταλλεύτηκε η ΑΕΚ και έμεινε σε απόσταση αναπνοής (40-39) με το τέλος του πρώτου μέρους.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης ο Ολυμπιακός ξέφυγε με +9 (50-41), όμως η Ένωση είχε και πάλι την απάντηση. Με τον Μενσά – Μπονσού να συνεχίζει «ζεστός» στην επίθεση και τον Αθηναίου να δίνει λύσεις από την περιφέρεια, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 59-56 και παρά την αντίδραση των «ερυθρόλευκων» το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου τους βρήκε στο -2 (64-62).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι- χέρι στο σκορ (70-70), μέχρι τη στιγμή που ο Ολυμπιακός επιχείρησε να «χτίσει» μια διαφορά ασφαλείας και ξέφυγε με 81-74. Η ΑΕΚ απάντησε με ένα γκολ – φάουλ του Χέρστον και μείωσε σε 81-77, όμως η καλή άμυνα του Καββαδά και κατ’ επέκταση των Πειραιωτών, συμπεριλαμβανομένων των εύστοχων βολών του Σλούκα, έγειραν την… πλάστιγγα υπέρ του Ολυμπιακού, ο οποίος έφτασε στη νίκη με το τελικό 83-77.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 40-39, 64-62, 83-77.

Ολυμπιακός (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 3 (1), Χάντερ 4, Ντάνστον 8, Σπανούλης 21 (12ασ.), Ντάρντεν 3 (1), Σλούκας 10, Λαφαγιέτ 6 (2), Λοτζέσκι 9 (3), Πρίντεζης 11, Μάντζαρης 3 (1), Καββαδάς 2, Κατσίβελης 3.

ΑΕΚ (Ντράγκαν Σάκοτα): Παπαντωνίου 3 (1), Ντελινινκάιτις 6 (2), Κασελάκης 3, Χέρστον 13 (10ριμπ.), Ουίλιαμσον 1, Σαρικόπουλος 6, Αθηναίου 12 (3), Μιλόσεβιτς 1, Μενσά Μπονσού 24, Ίνγκλις 8 (1).