«Πράσινο» το αφεντικό του ΟΑΚΑ

Ο φιλοξενούμενος στο ΟΑΚΑ, Παναθηναϊκός με... αντεπίθεση στο δεύτερο ημίχρονο επικράτησε 70-62 της ΑΕΚ για τη 16η αγωνιστική της Basket League και απέδειξε πως στο... σπίτι του αυτός κάνει κουμάντο.

Ο φιλοξενούμενος στο ΟΑΚΑ, Παναθηναϊκός με… αντεπίθεση στο δεύτερο ημίχρονο επικράτησε 70-62 της ΑΕΚ για τη 16η αγωνιστική της Basket League και απέδειξε πως στο… σπίτι του αυτός κάνει κουμάντο.

Η Ένωση που ενισχύθηκε με παίκτες Ευρωλίγκας κοίταξε στα… μάτια τους «πράσινους» για ένα ημίχρονο, όμως από εκεί και πέρα η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς έπαιξε σαν πρωταθλήτρια και έφτασε σχετικά εύκολα στη νίκη.

Κορυφαίος για τον Παναθηναϊκό ο Μπατίστα με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ πολύ καλό ματς έκαναν Σλότερ και Γκιστ με 12 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την ΑΕΚ ξεχώρισε ο Μενσά – Μπονσού με 18 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ από 12  πρόσθεσαν Σάκοτα και Χέρστον. Κακό ματς από τον Ίνγκλις που έμεινε στους 3 πόντους με 1/8 τρίποντα.

Η ΑΕΚ λοιπόν παίρνοντας ενέργεια από την εκπληκτική ατμόσφαιρα που είχαν δημιουργήσει οι φίλοι της στις εξέδρες του ΟΑΚΑ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 7-1 στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου. Η αντίδραση του Παναθηναϊκού πάντως δεν άργησε να έρθει. Με την είσοδο του Νέλσον στο παρκέ οι φιλοξενούμενοι «αφυπνίστηκαν», πήραν το προβάδισμα (11-13) και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι 15-11.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου η εικόνα του ματς δεν άλλαξε. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να διατηρεί το προβάδισμα (15-19) παρά τις προσπάθειες του Μαλίκ Χέρστον στην επίθεση. Η ΑΕΚ πάντως δεν το έβαλε κάτω και με καλάθι του Κασελάκη προσπέρασε (21-20), και διατήρησε το προβάδισμα (28-27) μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε μεταμορφωμένος προς το καλύτερο. Με «όπλο» την άμυνα τους και τους Σλότερ, Γκιστ και Μπατίστα να… συνδέονται με το αντίπαλο καλάθι, οι «πράσινοι» έτρεξαν ένα επιμέρους 14-2 και προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά (30-41) για πρώτη φορά στο παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μείωσαν προς στιγμή σε 37-41, όμως ο Παναθηναϊκός πάτησε και πάλι το… γκάζι στην επίθεση και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με… αέρα 11 πόντων (39-50).

Στην τελευταία περίοδο η διαφορά άγγιξε ακόμη και το +17 (47-64) και κάπου εκεί ο Παναθηναϊκός όπως ήταν φυσικό κατέβασε… ταχύτητα, με την ΑΕΚ να μειώνει στο τελικό 62-70.

Τα δεκάλεπτα: 11-15, 28-27, 39-50, 62-70

ΑΕΚ (Ντράγκαν Σάκοτα): Παπαντωνίου 1, Ντελινινκάιτις 2, Σάκοτα 12 (2), Κασελάκης 5 (1), Πολυτάρχου, Χέρστον 12 (1), Γουίλιαμσον, Σαρικόπουλος 4, Αθηναίου 5 (1), Μιλόσεβιτς, Μενσά-Μπονσού 18, Ίνγκλις 3 (1).

Παναθηναϊκός (Ντούσκο Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος 3 (1), Σλότερ 12 (1), Μποχωρίδης, Γιάνκοβιτς 7 (1), Φώτσης 3, Νέλσον 6, Παππάς 2, Μαυροκεφαλίδης, Διαμαντίδης 8 (2), Γκιστ 13 (1), Μπατίστα 16, Παπαγιάννης.