Περίπατος στην Κύμη…

Χωρίς να συναντήσει δυσκολία ο Ολυμπιακός επικράτησε της Κύμης εκτός έδρας με 85-56 και πέτυχε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα. Τραυματίστηκε ο Μάντζαρης και αγωνίστηκε μόλις δέκα λεπτά.

Χωρίς να συναντήσει δυσκολία ο Ολυμπιακός επικράτησε της Κύμης εκτός έδρας με 85-56 και πέτυχε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα. Τραυματίστηκε ο Μάντζαρης και αγωνίστηκε μόλις δέκα λεπτά. Ο Ελληνας άσος χτύπησε στο δάχτυλο του ποδιού και έμεινε στον πάγκο, δίνοντας χώρο σε Τολιόπουλο και Αρσενόπουλο. Οι δύο νεαροί γκαρντ πήραν χρόνο συμμετοχής από τον Σφαιρόπουλος, όπως και ο Ρόμπερτς, ο οποίος στο ντεμπούτο του έδειξε επηρεασμένος από τον τραυματισμό του και έμεινε στο μηδέν (0/4 σουτ). Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Τόμπσον με 18 πόντους, ενώ ο Τρέιλορ σημείωσε 12 για την Κύμη.

Από το πρώτο ημίχρονο φάνηκε η διαφορά ποιότητας των δύο ομάδων. Ο Ολυμπιακός είχε φτάσει από νωρίς τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων, ενώ έκλεισε το δεύτερο δεκάλεπτο βρισκόμενος μπροστά με 20 πόντους (23-43).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο, ροκάνισαν λίγο τη διαφορά και προσπάθησαν να πλησιάσουν. Με επί μέρους σκορ 10-2 (33-45) η Κύμη έφτασε στους 12, αλλά με δύο τρίποντα του Τολιόπουλου οι “ερυθρόλευκοι” εκτόξευσαν ξανά τη διαφορά  και την έφτασαν στους 26 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο Σφαιρόπουλος είχε ξεκινήσει τις αλλαγές ξεκούραζε παίκτες και έτσι η Κύμη βρήκε τρόπο να πετύχει πόντους, χωρίς αυτό να σημαίνει πως ο Ολυμπιακός δεν έπαψε να ελέγχει το ματς. Μάλιστα τελείωσε το ματς στο +29 (56-85).

Τα δεκάλεπτα: 10-21, 23-43, 35-61, 56-85