Ολυμπιακός-Λαύριο 84-63: «Έβγαλε» την…υποχρέωση και περιμένει τους τραυματίες ενόψει Παναθηναϊκού (highlights)

Είκοσι πόντους πέτυχε ο Πίτερες, δεκαεννέα ο Παπανικολάου και "τελείωσε" το παιχνίδι στο 3ο δεκάλεπτο.

O Ολυμπιακός χρειάστηκε μόνο το τρίτο δεκάλεπτο για να φτάσει σε εύκολη νίκη (84-63) επί του Λαυρίου, στο ΣΕΦ για την 20η αγωνιστική της Basket League και να στρέψει την προσοχή του στην αναμέτρηση με τον Παναθηναϊκό (14/3, 19.45, Novaprime) στην 29η αγωνιστική της Euroleague. Ο Μπαρτζώκας άφησε εκτός 12άδας του τρείς τραυματίες, Γκος, Λαρεντζάκη και Ουόκαπ, δίνοντας τους, περισσότερες ημέρες αποθεραπείας, με την προσμονή να τους έχει στη διάθεση του για το παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό. Aντίθετα, έπαιξε ο Μήτρου-Λονγκ για 28 λεπτά.

Το Λαύριο είχε στο δεύτερο δεκάλεπτο την καλύτερη απόδοση στον αγώνα και…νίκησε στο επιμέρους σκορ με 22-27 και «πλήγωσαν» την άμυνα των Πειραιωτών οι οποίοι ήταν φανερό ότι είχαν χάσει τον ρυθμό τους και την καθαρή σκέψη τους. Το Λαύριο αρχικά προηγήθηκε 27-26 και στη συνέχεια ήταν μπροστά μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου, ωστόσο ο Κάνααν με buzzer beater τρίποντο «έγραψε» το 44-42 με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Η άμυνα του Ολυμπιακού στην 3η περίοδο, ήταν καταλυτική και επίτρεψε στους φιλοξενούμενους να πετύχουν 10 πόντους, ενώ δέχτηκαν 26 και είχαν μοναδικό διψήφιο σκόρερ, τον Θόρντον. Οι γηπεδούχοι “εκτόξευσαν” την διαφορά στους 18 πόντους (70-52, 30′), «τελειώνοντας” το παιχνίδι και κάθε διάθεση του Λαυρίου να τους αμφισβητήσει περαιτέρω.

Η τελευταία περίοδος ήταν τυπική διαδικασία και ο Μπαρτζώκας χρησιμοποίησε τους Ροζακέα και Αμπόσι.

Δεκάλεπτα: 22-15, 44-42, 70-52, 84-63