Λαύριο – Καρδίτσα 76-57: «Βομβαρδισμός» στην τελευταία περίοδο

Το Λαύριο πήρε μεγάλη νίκη επί της Καρδίτσας, πετυχαίνοντας 27 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Η ομάδα του Κώστα Μέξα βελτίωσε το ρεκόρ της στην Basket League σε 7-12, ενώ η Καρδίτσα, είναι στο 6-13, έχοντας χάσει όλα τα εκτός έδρας παιχνίδια της.

Κλειδιά για τους γηπεδούχους, ήταν η άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο, όπου κράτησε την Καρδίτσα στους 26 πόντους, αλλά και το ξέσπασμα από τα 6,75 στην αρχή της τέταρτης, όπου έκανε σερί 11-0 και έβαλε τα θεμέλια της νίκης.

Πρώτος σκόρερ των νικητών, ο Θόρντον με 13 πόντους, ακολούθησαν οι Καστανέδα (12π.), Χόρτσλερ (12π.), Μουρ (11π.) και Μουράτος (10π.). Από την Καρδίτσα ο Ουάιτ έκανε νταμπλ-νταμπλ σε πόντους (15) και ριμπάουντ (10).

Τα δεκάλεπτα: 13-14, 28-31, 49-45, 76-57