ΠΑΟΚ-Απολλώνας Πάτρας 85-70: Επιστροφή στις νίκες στο ντεμπούτο Γουίλιαμς

Εύκολη νίκη του ΠΑΟΚ επί του Απόλλωνα με 85-70 στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League.

ΠΑΟΚ και Απόλλωνας Πάτρας αναμετρήθηκαν στο Παλατάκι για την 17η αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Στο ντεμπούτο του Σεσίλ Γουίλιαμς με τη φανέλα του «Δικεφάλου», οι γηπεδούχοι δεν είχαν πρόβλημα απέναντι στην –μάλλον- χειρότερη ομάδα του πρωταθλήματος, επικρατώντας με 85-70.

Στο 8-9 ανέβηκε ο ΠΑΟΚ, που επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό. ο “Δικέφαλος” είχε σε πολύ καλή κατάσταση τους Άλστον και Τάουνς (24 και 19 πόντους αντίστοιχα), τον Φρίντρικσον να κάνει νταμπλ-νταμπλ  με 12 πόντους και 12 ασίστ και τον Γουίλιαμς να «συστήνεται» στο Παλατάκι με 11 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Στο 3-14 έπεσε ο Απόλλωνας, που παραμένει βυθισμένος στην τελευταία θέση της βαθμολογίας. Όζμπορν, Μποουτράιτ και Μπράουν πάλεψαν για την ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου, αλλά δεν έφτανε.

Το ματς

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ καλύτερα την αναμέτρηση και προηγήθηκαν  με 9 στα πρώτα έξι λεπτά του αγώνα (15-6). Ο Απόλλωνας ήταν τρομερά άστοχος (1/7 δίποντα και  2/9 τρίποντα στη πρώτη περίοδο) κι ο ΠΑΟΚ δεν είχε πρόβλημα να αυξήσει τη διαφορά του στους 15 (25-10) στη λήξη του δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν κάπως την εικόνα τους, αλλά ο ΠΑΟΚ διατήρησε το προβάδισμά του σε διψήφια επίπεδα. Ο Όζμπορν ήταν ο μοναδικός παίκτης του Απόλλωνα που απειλούσε με συνέπεια, ο Μπράουν βρήκε ρυθμό κι η διαφορά έπεσε μέχρι και τους 3 (35-32). Το ημίχρονο θα τελειώσει 43-32 χάρη σε προσωπικό ντεμαράζ του Άλστον, με τις 2 ομάδες να είναι πολύ άστοχες έξω από τη γραμμή των 6,75 (2/15 ο ΠΑΟΚ, 4/16 ο Απόλλωνας).

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν και πάλι καλά, οι Άλστον και Τάουνς δεν είχαν αντίπαλο και η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά στο +20 (64-44). Η περίοδος τελείωσε με 64-50 και ο αγώνας είχε διαδικαστικό χαρακτήρα για τις 2 ομάδες στο τελευταίο δεκάλεπτο. Το μόνο αξιοσημείωτο ήταν η αποβολή του προπονητή του Απόλλωνα, Γιάννη Χριστόπουλου με 2 τεχνικές ποινές για διαμαρτυρία.

Τα δεκάλεπτα: 25-10, 43-32, 64-50, 85-70