Άρης – Απόλλων Π. 76-63: Άνετη επικράτηση και τώρα Κλούζ (highlights)

Ο Άρης, πριν από το ταξίδι στη Ρουμανία για τον αγώνα του EuroCup με την Κλουζ (10/1, 19:00), επιβλήθηκε του Απόλλωνα με 76-63 και παρέμεινε στην πρώτη τετράδα της Basket League.

Πατόντας γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο, ο Άρης πήρε τη νίκη (76-63), πρώτη για το 2024, απέναντι στον Απόλλωνα Πάτρας στο κατάμεστο «Nick Gallis Hall». Οι «κιτρινόμαυροι» έκαναν το ξεκίνημα τους στην τρίτη περίοδο με αποφασιστικότητα, ανοίγοντας τη διαφορά και κατακτώντας τη νίκη που τους έβαλε σε μια πολύ καλή θέση στο βαθμολογικό πίνακα. Με ένα ρεκόρ 7-6, βρέθηκαν στην 4η θέση, αποδεικνύοντας την εξαιρετική τους απόδοση.

Από την άλλη πλευρά, η ομάδα της Πάτρας παρουσίασε ανταγωνιστικό πνεύμα, αλλά αντιμετώπισε δυσκολίες στα τρίποντα, έχοντας μόλις 2 ευστοχίες σε 22 προσπάθειες. Αυτή η ήττα την έφερε σε ρεκόρ 2-10, καταλήγοντας στην 12η θέση του πίνακα.

Ο Βασίλης Τολιόπουλος ήταν ο πρώτος σκόρερ της νικητήριας ομάδας με 17 πόντους, ενώ ο Γκάλινατ σημείωσε 15 πόντους και ο Μπλούμπεργκς 13. Από την πλευρά του Απόλλωνα Πάτρας, ο Τσαντ Μπράουν έκλεισε το ματς με 20 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ ο Βον συνέβαλε με 16 πόντους και ο Όζμπορν με 10 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Η αναμέτρηση ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι από την αρχή, με τον Άρη να κρατά προβάδισμα από την αρχή, αλλά οι φιλοξενούμενοι να παραμένουν κοντά στο σκορ. Το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά με τρεις πόντους (17-14), ενώ ο Απόλλων παρέμενε ανταγωνιστικός με σκορ 19-18. Οι «κιτρινόμαυροι» κατάφεραν να ξεφύγουν με +9 (27-18) στη μέση της δεύτερης περιόδου, αλλά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, ισοφαρίζοντας σε 29-29.

Ο Άρης παρέμεινε ανίκητος για σχεδόν 7 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, επιτυγχάνοντας σερί 12-0 και διαφεύγοντας με 47-31. Το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 56-41 υπέρ των γηπεδούχων. Παρά την αρχική δυσκολία του Άρη στο σκοράρισμα στο δεύτερο ημίχρονο, κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα και να κερδίσει τον αγώνα με τελικό σκορ 76-63, διατηρώντας την υψηλή του θέση στο βαθμολογικό πίνακα.