Συνέχισε την ξέφρενη πορεία του ο Προμηθέας, 93-82 την Κύμη

Με πρωταγωνιστές τους Λίποβι και Έβανς, ο Προμηθέας νίκησε στην Πάτρα την Κύμη και πέτυχε την τέταρτη νίκη του σε πέντε αγώνες του πρωταθλήματος.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο (24-20) οι Πατρινοί βρήκαν ρυθμό και με άξονα την δυνατή τους άμυνα άρχισαν να ανοίγουν την διαφορά. Το επιθετικό κομμάτι το ανέλαβαν κυρίως οι Λίποβι και Έβανς που βοήθησαν τον Προμηθέα να πάρει διαφορά 15 πόντων στο ημίχρονο, 49-34. Το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε στο δεύτερο μέρος, με τους γηπεδούχους να είναι σε καλό ρυθμό και με ηγέτη στην επίθεση τον Έβανς, κατάφεραν να προηγηθούν και με 20 πόντους (61-41) λίγο πριν ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος. Στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου, η διαφορά «άγγιξε» τους 30 πόντους με βολή του Σαλούστρου, 88-59 και κάπου εκεί ο αγώνας τελείωσε. Οι παίκτες του Προμηθέα «χαλάρωσαν» δίνοντας έτσι την Ευκαιρία στην ομάδα της Κύμης να μειώσει την διαφορά.

Κορυφαίος για την ομάδα του Προμηθέα ήταν ο Σον Έβανς που είχε 14 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, με τον Ολεξάντερ Λίποβι να σκοράρει  16 και τον Μίλαν Μιλόσεβιτς 11. Για την ομάδα της Εύβοιας, ο Λένζελ Σμίθ είχε 24 πόντους και μάζεψε 9 ριμπάουντ.