Περιστέρι – Παναθηναϊκός 76-71: Ισοφάριση με.. Σαν Φρανσίσκο! (vid)

O τρομερός Φρανσίσκο έβαλε 24 πόντους, οι Μπίλαν-Ραντάνοφ έβαλαν το χεράκι τους και το Περιστέρι ισοφάρισε τη σειρά με τον τραγικά άστοχο από μακριά Παναθηναϊκό (4/21 τρίποντα).

Το ματς

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι κόντρα στο νευρικό και άστοχο Περιστέρι και προηγήθηκε με 10-7, όμως στη συνέχεια έχασε το καλάθι από τα μάτια του. Η είσοδος του Ραντάνοφ έδωσε λύσεις στους γηπεδούχους που γύρισαν το ματς ως το 21-15 του δεκαλέπτου.

Στη δευτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός σκόραρε πρώτος με τον Π. Καλαϊτζάκη (21-17), αλλά στη συνέχεια έχασε το καλάθι από τα μάτια του, μένοντας καταρχήν με 10 πίσω (27-17) και στη συνέχεια ως και στους 14 στο 15΄, 35-21. Ο Φρανσίσκο είχε 14 πόντους με 4/4 τρίποντα και 4 ασίστ στο ημίχρονο και ο Ραντάνοφ 11. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 41-28, με τους πράσινους να έχουν 0/6 τρίποντα και 6 λάθη σε αυτό το διάστημα.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να είναι παροιμιωδώς άστοχος από μακριά (3/6 Παπαγιάννης και Γκριγκόνις μαζί, 0/11 οι υπόλοιποι), εντούτοις η βελτίωση στην άμυνα έφερε τη μείωση της διαφοράς: 3:46 πριν το φινάλε της τρίτης περιόδου το σκορ έγινε 51-46 με καλάθι και φάουλ του Γουίλιαμς. Το 59-55 του 30΄ έδινε πια χαρακτήρα ντέρμπι στο παιχνίδι.

Η τέταρτη περίοδο ξεκίνησε με τρομερή νευρικότητα και το επιμέρους σκορ στο 4-2 μετά από τρία λετά. Το τελευταίο τρίλεπτο μπήκε με το σκορ στο 67-62 και τον Γκριγκόνις να είναι αυτός που κρατούσε τον Παναθηναϊκό όρθιο, αφού οι πράσινοι είχαν σκοράρει μόλις 7 πόντους. Στην άλλη πλευρά ο Μπίλαν έκανε ό,τι ήθελε απέναντι στον Παπαγιάννη, σκοράροντας εκ νέου για το 69-62, όμως ο Παναθηναϊκός αντέδρασε. Ο Πονίτκα με μία βολή και ένα τρομερό φόλλου-κάρφωμα μείωσε σε 69-65 στα 2:12 για το φινάλε, έβγαλε εντυπωσιακή άμυνα στον Ντένμον και στη συνέχεια ο Γκριγκόνις με πολύ δύσκολο floater έγραψε το 69-67.

Κάπου εκεί ο Φρανσίσκο με μεγάλο τρίποντο έγραψε το 72-67 δίνοντας μεγάλη ανάσα στο Περιστέρι και στη συνέχεια ο Ντένμον έκλεψε από τον Γκουντάιτις και με 1/2 βολές ουσιαστικά τελείωσε το παιχνίδι στα 59΄΄ (73-67), αφού ο Γκριγκόνις έκανε με τη σειρά του λάθος. Κάπως έτσι η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη ισοφάρισε σε 2-2 τη σειρά και όλα πλέον θα κριθούν σε πέμπτο και καθοριστικό παιχνίδι στο Ο.Α.Κ.Α την Τρίτη.

Για τους νικητές ο Φρανσίσκο ήταν χάρμα ιδέσθαι με 24 πόντους και 5/5 τρίποντα (8/9 σουτ), 5 ασίστ και μόλις 2 λάθη. Αποτελεσματικός ο Μπίλαν (14π, 8ρ), κομβικός ειδικά στο πρώτο ημίχρονο ο Ραντάνοφ (15π).

“Όαση” για τον Παναθηναϊκό ο Γκριγκόνις (20π), προσπάθησαν οι Γκουντάιτις (11), Πονίτκα (10). Πολλά προβλήματα στην άμυνα για τον Παπαγιάννη (9π σε 15 λεπτά).