Νίκη για ΠΑΟΚ και… πατέρα (video)

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε 84-71 του Κόροιβου Αμαλιάδας στην Πυλαία για την 4η αγωνιστική της Basket League και έτσι ο Σούλης Μαρκόπουλος ήταν ο μεγάλος νικητής στη «μάχη» με τον γιό του, Χάρη.

Ο «Δικέφαλος του βορρά» έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Απόλλωνα Τσόχλα, ο οποίος τελείωσε το ματς με 17 πόντους και τρεις ασίστ, δεν συνάντησε ιδιαίτερα προβλήματα απέναντι στην ομάδα της Αμαλιάδας και πήρε το τέταρτο ροζ φύλλο αγώνα στο πρωτάθλημα.

Πέραν του Τσόχλα, πολύ καλό παιχνίδι έκαναν οι Χαραλαμπίδης(5 π., 9 ριμπ.) και Βον (11π., 7 ριμπ.), ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Ρόμπερτ (18 π., 5 ριμπ.) και Ντέιβις (14 π., 4 ριμπ.).

Ο Κόροιβος προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον ΠΑΟΚ όμως παρότι προηγήθηκε με 7-4 μετά από δύο λεπτά αγώνα, δεν κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα, αφού σταδιακά οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν τον ρυθμό και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι 22-16.

Στη δεύτερη περίοδο ο «δικέφαλος» του βορρά βελτίωσε την άμυνα του, βρήκε αρκετές λύσεις στην επίθεση και η διαφορά άγγιξε τους 16 πόντους (40-24), προτού ο Κόροιβος μειώσει στο 46-32 του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η εικόνα του ματς δεν άλλαξε. Ο Κόροιβος προσπαθούσε να πλησιάσει στο σκορ, όμως ο ΠΑΟΚ είχε πάντα τη λύση και διατηρούσε μια διαφορά ασφαλείας (55-41). Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι έδειξαν σημάδια χαλάρωσης, όμως δεν το πλήρωσαν αφού ο Κόροιβος το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 59-52 με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο ανέλαβε δράση ο Τσόχλας και με ένα τρίποντο στο ξεκίνημα επανέφερε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (62-52), δίνοντας «ανάσα» στην ομάδα του. Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και προσπάθησαν να επιστρέψουν στο ματς, όμως οι παίκτες του ΠΑΟΚ διαχειρίστηκαν σωστά το προβάδισμα και έφτασαν στο ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 84-71.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 46-32, 59-52, 84-71.

ΠΑΟΚ (Σ. Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 7 (5 ριμπ.), Λιάπης 3, Χαραλαμπίδης 5 (9 ριμπ.), Κάρτερ 9 (6 ριμπ.), Κακαρούδης 3, Τσόχλας 17, Δέδας 16 (5 ριμπ.), Κώττας, Όντουμ 2, Βον 11 (7 ριμπ.), Σαλούστρος 11.

Κόροιβος (Χ. Μαρκόπουλος): Ματζέτ 3, Λόουερι 18 (5 ριμπ.), Γιαννακίδης, Αγγελόπουλος 2, Παπαπέτρου, Ντέιβις 14, Βασίλιεβιτς 12, Κανονίδης 7, Φιλιππάκος, Γκάρετ 8, Ντμίτριεφ 3, Γαλιώτος 4 (6 ριμπ.).