Παναθηναϊκός: «Παίξαμε 7 εναντίον 5 με τον Ολυμπιακό σήμερα»

Ο Παναθηναϊκός διαμαρτύρεται για την σημερινή διαιτησία στην νίκη τίτλου για τον Ολυμπιακό.

Ο Παναθηναϊκός στο σχόλιό του έχει παράπονα από την διαιτησία του αποψινού ματς με τον Ολυμπιακό, το οποίο έληξε 87-83 και σήμανε την κατάκτηση του πρωταθλήματος από την ομάδα του Πειραιά.

Διαβάστε το σχόλιο των πράσινων:

Ο Παναθηναϊκός «υποχρεώθηκε» σε ήττα με 87-83 στην αίθουσα 5 του ΣΕΦ ωστόσο ολοκληρώνει τη σεζόν έχοντας κατακτήσει το Κύπελλο Ελλάδας και με μια καλή πορεία στο EuroCup.

Οι «πράσινες» πάλεψαν με όλες τους τις δυνάμεις κόντρα σε όλους και σε όλα στη σειρά των τελικών με τη διαιτητική δυάδα (Ζιώγας-Χριστινάκης) να «κλέβει» σήμερα την παράσταση. Χωρίς τη Ριντ και με 5 εναντίον 7 οι αθλήτριες της κόουτς Καπογιάννη έκαναν ένα πολύ καλό παιχνίδι αλλά όπως και στα δύο προηγούμενα ματς της σειράς εξουδετερώθηκαν… όταν και όπου έπρεπε. Με τις βολές να είναι σήμερα 23-10 υπέρ του Ολυμπιακού (θυμίζουμε 4-14 στη Λεωφόρο και 20-9 στον πρώτο τελικό) και χειρουργικά σφυρίγματα όταν ήταν απαραίτητο οι «πράσινες» στερήθηκαν τη νίκη.

Όσον αφορά τον αγώνα, ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και προηγήθηκε από νωρίς (4-11). Με την Αλεξανδρή να πρωταγωνιστεί στην επίθεση (10π. και 3 ασίστ στο 1ο δεκάλεπτο), οι «πράσινες» κατάφεραν να «χτίσουν» διαφορά +10 (18-28). Στα 7,6’’ πριν το τέλος της περιόδου η Κάρτερ με καλάθι και φάουλ διαμόρφωσε το 21-33 (ήταν οι πρώτες βολές του ΠΑΟ στον αγώνα) αλλά ο Ολυμπιακός με μπάζερ μείωσε 24-33.

Με τον ίδιο ρυθμό συνέχισε το «τριφύλλι» και στο δεύτερο δεκάλεπτο και μάλιστα διεύρυνε τη διαφορά στο +16 (24-40) με τρίποντο της Κάρτερ. Το προβάδισμα του ΠΑΟ έφτασε και το +20 (28-48) αλλά οι γηπεδούχες μείωσαν σε 40-50 με τις βολές να είναι 11-3 υπέρ του Ολυμπιακού. Ωστόσο, οι «πράσινες» με τρίποντο της Θεοδωρομανωλάκη και καλάθι της Χριστινάκη στην εκπνοή έκλεισαν το ημίχρονο με +13 (42-55).

Με την επιστροφή στο παρκέ ο Παναθηναϊκός άνοιξε ξανά τη διαφορά (42-59) αλλά γρήγορα «φορτώθηκαν» οι δύο βασικές αθλήτριες, Κάρτερ και Πότερ με το τρίτο τους φάουλ και αποσύρθηκαν από την κόουτς Καπογιάννη. Κάπως έτσι οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν σε 62-65. Οι «πράσινες» έδειξαν χαρακτήρα και σκόραραν για το 66-72 με την Πότερ που πέρασε στον αγώνα, αλλά αμέσως μετά στα 11,1’’ πριν λήξει η περίοδος η Πότερ χρεώθηκε με το 4ο φάουλ της. Με μπάζερ του Ολυμπιακού το δεκάλεπτο έληξε 69-72.

Στα πρώτα δύο λεπτά της τελευταίας περιόδου η Χριστινάκη με 5 συνεχόμενους πόνους έδωσε «ανάσα» στον ΠΑΟ (69-77) αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν (77-77) στα μισά του δεκαλέπτου. Με την Πότερ εκτός, που χρεώθηκε το 5ο της φάουλ στο 1:44 πριν το τέλος, ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει το προβάδισμα (82-79). Οι «πράσινες» πάλεψαν μέχρι το τέλος αλλά γνώρισαν τελικά την ήττα με 87-83.