Άρης-Ιωνικός 103-64: «Πάρτι» γενεθλίων (hls)

Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα, ο Άρης κατέκτησε τη νίκη απέναντι στον Ιωνικό (103-64) για την 20ή αγωνιστική της Basket League.

Για πρώτη φορά φέτος στο πρωτάθλημα το σύνολο του Γιάννη Καστρίτη πέρασε τους 100 πόντους. Την προηγούμενη φορά που έφτασε κοντά σε τριψήφιο αριθμό ήταν και πάλι κόντρα στον Ιωνικό, στην αναμέτρηση των δύο στον πρώτο γύρο (90-97).

Οι «Κίτρινοι» πήραν το προβάδισμα από τα πρώτα δευτερόλεπτα και δεν το άφησαν σε κανένα σημείο του αγώνα. Μάλιστα, είναι χαρακτηριστικό πως από τα μέσα της πρώτης περιόδου η διαφορά είχε φτάσει σε διψήφιο αριθμό πόντων (12-2). Οι φιλοξενούμενοι έκαναν περίπου τέσσερα λεπτά για να πετύχουν πόντο, μένοντας από νωρίς πίσω στο σκορ. Λέισι και Χόκινς πέτυχαν κάποιους διαδοχικούς πόντους και βοήθησαν την ομάδα τους να μειώσει στους έξι (20-14), αλλά ο Άρης αντέδρασε και μέχρι τα μέσα του δευτέρου μισού του πρώτου ημιχρόνου είχε εκτοξεύσει τη διαφορά στους 20 πόντους (42-22).

«Κλείδωσε» τη νίκη από νωρίς

Η εικόνα του αγώνα παρέμεινε ίδια και στο δεύτερο ημίχρονο. Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι βγάζοντας ωραίες συνεργασίες και προσφέροντας θέαμα στους φιλάθλους, ενώ διατήρησαν σε υψηλά επίπεδα τα ποσοστά σε μακρινά σουτ. Στην αντίπερα όχθη ο Ιωνικός με πολλά αμυντικά προβλήματα και πολλά λάθη, αδυνατούσε να πλησιάσει στο σκορ, βλέποντας τη διαφορά να φτάνει ακόμα και στους 37 πόντους (86-49).

Έχοντας κλειδώσει τη νίκη, ο τεχνικός του Άρη θέλησε να δώσει αρκετό χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του. Το τελικό 103-64 διατήρησε τον Ιωνικό στον πάτο της βαθμολογίας, με τους «Κίτρινους» να συνεχίζουν να διατηρούν ελπίδες για την τετράδα.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 57-34, 84-48, 103-64

ΑΡΗΣ (Γιάννης Καστρίτης): Χόρχλερ 13 (2), Γκούντγουιν 13 (8ρ.), Τολιόπουλος 20 (3), Νότε 15 (1), Νετζήπογλου 9 (1τρ., 8ρ.), Μήτρου-Λονγκ 11 (1), Σανόγκο 4, Καββαδάς 2, Φίλλιος 10 (1), Χαβαλές 1, Χρηστίδης 2, Χάγκινς 3 (1)

ΙΩΝΙΚΟΣ (Φοίβος Κωστής): Σίμονς 11 (2τρ., 6ασ.), Αρσενόπουλος 15 (3), Χόκινς 8 (9ρ.), Λέισι 11 (1), Αγγελόπουλος, Μπέμπης, Νούνιες Καστίγιο 9 (7ρ.), Λένελ 7, Πετανίδης, Κορκοντζέλος 3